fot. flickr.com

Pomoc na rozpoczęcie działalności gospodarczej

Prawie 100 tys. zł niskooprocentowanego kredytu można otrzymać na rozpoczęcie działalności gospodarczej z programu „Pierwszy biznes – Wsparcie w starcie”. W puli na ten rok jest aż 110 mln zł.

Dzięki pożyczce z programu „Pierwszy biznes – Wsparcie w starcie” można otrzymać środki na założenie działalności gospodarczej, utworzenie miejsca pracy i bezpłatne usługi szkoleń oraz doradztwa. To niskooprocentowana pożyczka, o którą mogą ubiegać się studenci, absolwenci, bezrobotni oraz opiekunowie osób niepełnosprawnych.

– W przypadku osób, które chcą rozpocząć własną działalność oferujemy pożyczki do wysokości blisko 99 tys. zł z okresem spłaty 7 lat i preferencyjnym oprocentowaniem w wysokości 0,18 albo 0,44 proc. Przy czym to niższe oprocentowanie jest dostępne dla podmiotów, które świadczą usługi związane z rehabilitacją czy opieką nad małymi dziećmi w postaci żłobków lub klubów dziecięcych – mówi Magdalena Typa, dyrektor Departamentu Programów Europejskich Banku Gospodarstwa krajowego.

Do tej pory do ponad 4,2 tys. nowych przedsiębiorców trafiło blisko 280 mln zł.

– W sytuacjach kryzysowych istnieje też możliwość umorzenia pożyczki, ale w tym celu zostać spełnione określone warunki, żeby z tych form skorzystać – zaznacza wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Stanisław Szwed.

Do tej pory największym zainteresowaniem pożyczki cieszą się wśród osób, które zakładają własną, jednoosobową działalność gospodarczą. Program przyczynił się do utworzenia ponad 4 tys. mikrofirm, a ich liczba z pewnością będzie wzrastać.

– Na cały program przeznaczono ponad 500 mln zł. Z tej kwoty do zagospodarowania w tym roku jest 110 mln zł i znakomita większość została już udostępniona naszym partnerom, czyli podmiotom, z którymi współpracujemy i które oferują pożyczki na preferencyjnych warunkach – wskazuje Magdalena Typa.

Aby uzyskać pożyczkę, należy zgłosić się do partnera Banku Gospodarstwa Krajowego. Są to Lubelska Fundacja Rozwoju, Fundacja Agencja Rozwoju Regionalnego w Starachowicach, Fundacja Regionu Wałbrzyskiego oraz Fundacja Rozwoju Śląska. BGK ma w najbliższym czasie wybrać także kolejne podmioty pośredniczące. W ciągu najbliższych miesięcy poznamy wyniki przetargu w tej sprawie.

TV Trwam News/RIRM

drukuj