Rada Ministrów zajmie się projektem zwiększenia płacy minimalnej

Rada Ministrów na rozpoczynającym się w południe posiedzeniu zajmie się projektem dotyczącym płacy minimalnej. Rząd proponuje, by w przyszłym roku wzrosła ona do 1 920 zł brutto. Do tej pory ws. wzrostu płacy minimalnej nie porozumiały się związki oraz pracodawcy.

Strona społeczna chce, aby najniższe wynagrodzenie wyniosło 1 970 zł brutto. Pracodawcy proponują ustawowy wzrost wynagrodzenia do kwoty 1 862 złotych.

Minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska mówi, że proponowany przez rząd poziom płacy minimalnej stanowi kompromis między oczekiwaniami związków oraz pracodawców.

– Nasza propozycja ministerialna skierowana na Radę Ministrów to jest 1920 zł, utrzymująca relacje 45 proc. w stosunku do przeciętnego wynagrodzenia. Oczywiście gdzieś mamy ten cel, który mówi o dążeniu do 50 proc. przeciętnego wynagrodzenia, ale na razie staramy się utrzymać w ryzach dotychczasowych, bo gdybyśmy nie brali tego pod uwagę, wzrost byłby o 12 zł. My proponujemy z 1850 zł na 1920 zł. Czeka nas jeszcze Rada Dialogu Społecznego i wspólne negocjacje z partnerami społecznymi – wyjaśnia Elżbieta Rafalska.

Na wydanie rozporządzenia ws. płacy minimalnej na przyszły rok rząd ma czas do 15 lipca.

RIRM

drukuj
Tagi: , , , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl