Gazoport w Świnoujściu otrzyma imię Lecha Kaczyńskiego

Terminal LNG w Świnoujściu będzie nosił imię śp. prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Spółka Gaz System poinformowała, że chce w ten sposób uhonorować osobę, dla której wzmocnienie pozycji kraju na mapie energetycznej Europy było priorytetem.

Uroczystości, podczas których inwestycja otrzyma imię prezydenta Lecha Kaczyńskiego, odbędą się w najbliższą sobotę. Do Świnoujścia zostali zaproszeni m.in. prezydent Andrzej Duda oraz premier Beata Szydło.

Poseł Krzysztof Zaremba przypomina, że to właśnie śp. Lech Kaczyński zabiegał nie tylko o wzmocnienie energetyczne całego kraju, ale i Pomorza Zachodniego.

– On mówił, że polskie Pomorze Zachodnie to polska racja stanu, i to rzeczywiście jest prawda. On był pierwszym, który wprowadził to do kanonu polskiej polityki. My tutaj mamy więc prezydenta Lecha Kaczyńskiego we wdzięcznej pamięci i być może obok innych aspektów ta ostra i bezkompromisowa polityka, którą prowadził przyczyniła się do jego śmierci, bo wiadomo, że komu jak komu, ale najbardziej Rosji nie pasuje jakakolwiek niezależność energetyczna krajów Europy Środkowej.  Trzeba też pamiętać, że również Niemcy sekundują tej polityce. Jest to więc jak najbardziej słuszna decyzja. Prezydentowi Lechowi Kaczyńskiemu po prostu się to należy – podkreśla poseł  Krzysztof Zaremba.

Terminal LNG uzyskał pozwolenie na użytkowanie w kwietniu br., a w maju został odebrany od wykonawcy. Może dostarczać do polskiej sieci przesyłowej do 5 miliardów metrów sześciennych gazu rocznie, czyli jedną trzecią naszego zapotrzebowania. Terminal jest jedyną tej wielkości instalacją w Europie Północnej i Środkowo – Wschodniej.

Litwa dwa lata temu oddała do użytku pływający terminal LNG. Podobną inwestycję w Kaliningradzie zamierzają zrealizować Rosjanie.

RIRM

drukuj