Piechociński: LNG w Świnoujściu ukończony jeszcze w tym roku

Janusz Piechociński, wicepremier i minister gospodarki, zapewnił, że terminal LNG w Świnoujściu zostanie ukończony jeszcze w tym  roku. Minister poinformował także, że mamy już ponad 60 odwiertów weryfikujących potencjał gazu łupkowego w Polsce.

Żeby mieć pewność, co do opłacalności wydobycia surowca po obecnych kosztach, odwiertów powinno być co najmniej 200.

W środę zakończyła się wizyta gospodarcza ministra gospodarki i polskiego biznesu w Azerbejdżanie. Głównym tematem było bezpieczeństwo energetyczne.

Na jesieni – jak poinformował wicepremier – planowane jest odprawienie pierwszego  gazowca w terminalu LNG. To największa tego rodzaju inwestycja na Bałtyku. Polski rząd chce, aby był on swoistego rodzaju „hubem” dla tej części rynku LNG. Trwają również prace nad budową statków napędzanych skroplonym gazem.

Minister gospodarki podkreślił, że należy prowadzić politykę dywersyfikacji surowców. Zapewnił, że rząd podejmuje działania mające na celu utrzymanie stabilnych cen dla biznesu i gospodarstw domowych.

Pojawienie się w obszarze gazociągów Unii Europejskiej gazu azerbejdżańskiego, docelowo także azerbejdżańskiego i turkijskiego jest wzmocnieniem bezpieczeństwa także Polski – powiedział Janusz Piechociński.

Polska w ciągu roku zużywa 16,5 mld metrów sześć. gazu. 1/3 to produkcja krajowa, 2/3 import. W ciągu pięciu lat podwojono zdolności magazynowe. Wybudowane zostało 1000 km rurociągów. Połączono systemy Niemiec i Czech. Minister gospodarki Janusz Piechociński zapowiedział, że Polska nie rezygnuje z dostaw z kierunku wschodniego.

RIRM

drukuj