23. rocznica obalenia rządu Jana Olszewskiego
Dziś 23. rocznica obalenia rządu Jana Olszewskiego przez układ okrągłostołowy. Wydarzenie to nazywane jest „Nocną zmianą”.
Rząd Jan Olszewskiego dążył do rozliczenia systemu komunistycznego poprzez powszechną lustrację i próbę odsunięcia od sceny politycznej polityków powiązanych z dawnym systemem.
Co roku Polacy przypominają o tej rocznicy. Wczoraj protestowali w Gdańsku – Oliwie przed willą głównego inicjatora nocnej zmiany – Lecha Wałęsy. Organizatorem manifestacji była Liga Obrony Suwerenności.
Protest miał przypomnieć o czarnej karcie w dziejach rządzącego Polską układu politycznego. Miał także na celu wyrażenie sprzeciwu wobec obecnej sytuacji w kraju.
– To, co zrobił Lech Wałęsa podczas „Nocnej zmiany”, kiedy dokonał tego niekonstytucyjnego i bezprawnego zamachu stanu, jest rzeczą, która wystawia mu jak najgorsze świadectwo. Dlatego nie uważamy tego jegomościa za rzecznika polskiej demokracji i za symbol polskiej demokracji. Będziemy protestować i stale będziemy o tym przypominać. Ten układ, który został w tamtym czasie nieprawnie rozpoczęty, dziś skutkuje tym, że organizacje prawicowe, organizacje antysystemowe muszą się zmagać i walczyć z tym układem zamkniętym. Układ ten, do którego nie ma dostępu przeciętny Polak, działa już tyle lat. Został on zawłaszczony przez ludzi tzw. „elitki” – dawnych postkomunistów, styropianowych kombatantów po OKP-ie itd. – powiedział Wojciech Podjacki, przewodniczący Ligi Obrony Suwerenności.
Z 4 na 5 czerwca 1992 roku, na wniosek prezydenta Lecha Wałęsy, obalono pierwszy demokratycznie wyłoniony rząd Jana Olszewskiego. Sejm powołał ,,kukiełkowy” rząd Waldemara Pawlaka, co było jawną oznaką rekomunizacji władzy.
RIRM