Spotkanie liderów partii ws. projektu TK już w przyszłym tygodniu

W przyszłym tygodniu odbędzie się spotkanie liderów partii ws. projektu o Trybunale Konstytucyjnym autorstwa Prawa i Sprawiedliwości. Poinformowała o tym rzecznik klubu Beata Mazurek. Prace nad projektem mogłyby ruszyć na kolejnym posiedzeniu Sejmu, które odbędzie się 11-13 maja.

PiS złożył w piątek w Sejmie projekt ustawy o Trybunale. Według projektu m.in. rozprawa w pełnym składzie wymagałaby udziału co najmniej 11 z 15 sędziów, a zasada rozpatrywania spraw według kolejności wpływu nie dotyczyłaby m.in. wniosków ws. ustawy o Trybunale Konstytucyjnym.

Poseł Beata Mazurek, liczy że opozycja włączy się do merytorycznej dyskusji nad projektem i pomoże wypracować rozwiązanie, które zakończą spór wokół TK.

– To, co proponujemy – proponujemy w ramach dialogu i porozumienia. Nie akceptuję tego, że nasze propozycje będą nieustannie odrzucane. Chcemy wyjść z tego impasu, który dzisiaj mamy i z tego konfliktu politycznego. Oczekujemy, że opozycja będzie z nami rozmawiała, bo nieustanne podgrzewanie konfliktu do niczego konstruktywnego nie doprowadzi. Sądzę, że po tym spotkaniu, na być może kolejnym posiedzeniu Sejmu będziemy chcieli procedować naszą ustawę o Trybunale Konstytucyjnym, jeżeli będzie taka decyzja konwentu -podkreśliła poseł Beata Mazurek.

Tymczasem posłowie Platformy Obywatelskiej już dziś stwierdzili, że jeśli PiS chce pracować nad projektem konstytucji państwa autorytarnego, to nie wezmą w tym udziału.

Po raz kolejny zwrócili się o zaprzysiężenie 3 sędziów Trybunału Konstytucyjnego wybranych w poprzedniej kadencji Sejmu i publikację orzeczeń Trybunału.

RIRM

drukuj