Prokuratura zbada sprawę publikacji wyroku TK

Warszawska prokuratura, która wszczęła śledztwo ws. „zaniechania niezwłocznego ogłoszenia” wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 3 grudnia, teraz oceni zdarzenia do czasu jego publikacji. Kancelaria premiera opublikowała dzisiaj orzeczenie Trybunału.

Prokurator Przemysław Nowak, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Warszawie powiedział, że od dnia dzisiejszego nie zachodzi już uzasadnione podejrzenie niedopełnienia obowiązków. Prokuratura przeprowadzi jednak postępowanie dowodowe do dnia opublikowania wyroku. Nie wykluczył on, że spraw może zakończyć się umorzeniem.

– Zachodzi jedynie podejrzenie. My nie stwierdziliśmy nigdy, nie dokonaliśmy nigdy kategorycznych ocen, że nastąpiło przekroczenie uprawnień. Nie dokonaliśmy takich ocen, kiedy ten termin na publikację wyroku minął. Wszczęcie postępowania oznacza jedynie, że zaszło uzasadnione podejrzenie, iż mogło dojść do przekroczenia tego terminu. W tym zakresie postępowanie będzie kontynuowane, chociaż dostrzegamy to, że wyrok jest już opublikowany. Ogranicza to zakres naszego postępowania, jeżeli chodzi o czasowy okres, który badamy – zaznaczył prokurator Przemysław Nowak.

W minionym tygodniu w liście do prezesa TK Andrzeja Rzeplińskiego szefowa KPRM Beata Kempa napisała, że publikacja wyroku Trybunału Konstytucyjnego ws. ustawy o TK z 3 grudnia jest wstrzymana w związku z wątpliwościami, czy w sprawie orzekał właściwy skład Trybunału. Prezes TK w odpowiedzi skierował do premier Beaty Szydło pismo, w którym wskazał, że ogłaszanie wyroków TK jest obowiązkiem konstytucyjnym i podlega wykonaniu niezwłocznie.

RIRM

drukuj