fot. Mateusz Marek/Nasz Dziennik

Lobby najbogatszych boją się podatku bankowego

Przeciwko wprowadzeniu w Polsce podatku bankowego działa silne lobby instytucji finansowych, lobby najbogatszych – powiedziała poseł Barbara Bubula.

W sejmie trwa pierwsze czytanie projektu, ustawy o podatku niektórych instytucji finansowych. To jedna z obietnic Prawa i Sprawiedliwości z czasów kampanii wyborczej.

Poseł Barbara Bubula, uzasadniając wprowadzenie projektu wskazywała, że wiele uzyskiwanych przez banki przychodów wyprowadzanych jest z Polski za granicę.

Ich zyski w ciągu roku – jak zauważyła polityk – wynoszą kilkadziesiąt miliardów.

– To jest dobre i sprawiedliwe, że instytucje finansowe będą musiały w większym niż dotychczas stopniu uczestniczyć w obowiązku łożenia na konieczne wydatki budżetowe. Niestety, skala propagandowego jazgotu i manipulacji przeciwko wprowadzeniu tego podatku świadczą wciąż o sile lobby instytucji finansowych w naszym kraju. Podatek bankowy stanowi świadectwo, że Prawo i Sprawiedliwość jest tym środowiskiem, które odważnie staje w interesie Polaków przeciwko silnym, potężnym grupom nacisku zwłaszcza międzynarodowym, ale również krajowym – powiedziała poseł Barbara Bubula.

Stawka podatku w przypadku banków ma 0,39 proc. w skali roku. W przypadku firm ubezpieczeniowych będzie to 0,6 proc. w skali roku.

Z tytułu podatku do budżetu ma trafić dodatkowo 6-7 mld zł rocznie. Podatek ma obowiązywać już od lutego 2016 roku.

RIRM

drukuj