fot. PAP/Darek Delmanowicz

A. Glapiński: Klienci banków w Polsce mogą czuć się bezpiecznie

Klienci banków w Polsce mogą być całkowicie spokojni i bezpieczni – powiedział w niedzielę prezes NBP Adam Glapiński. Poinformował, że w niedzielę wieczorem w Ministerstwie Finansów odbywa się posiedzenie Komitetu Stabilności Finansowej.

Adam Glapiński był pytany w „Gościu Wiadomości” w TVP, czy klienci banków w Polsce mogą czuć się bezpiecznie.

„Wszystko wskazuje na to, że polski system, który uchodzi za najbezpieczniejszy w Europie i najsprawniejszy, którego banki znajdują się w najlepszej kondycji w Europie (…) – mogą być całkowicie spokojni i bezpieczni” – powiedział Glapiński.

„W szczególności przypominam, że każdy klient, depozytariusz w bankach polskich, ma w pełni zagwarantowany swój depozyt do 100 tys. euro, czyli do czterystu kilkudziesięciu tysięcy złotych. I w ciągu tygodnia ewentualnie zawsze mają taką pełną wypłatę” – podkreślił Adam Glapiński.

Dopytywany, czy bezpiecznie mogą czuć się również klienci banków należących do biznesmena Leszka Czarneckiego, odparł: „oczywiście”.

Glapiński poinformował, że w niedzielę wieczorem w Ministerstwie Finansów odbywa się posiedzenie Komitetu Stabilności Finansowej w gronie: NBP, minister finansów, KNF i Bankowy Fundusz Gwarancyjny.

„Omawiamy istniejącą sytuację i podejmujemy stosowne decyzje” – powiedział Glapiński.

PAP/RIRM

drukuj