fot. Robert Sobkowicz/Nasz Dziennik

PiS apeluje do Sikorskiego o niechronienie BTE

Prawo i Sprawiedliwość apeluje do marszałka Sejmu, by zaprzestał blokady projektu, który likwiduje bankowy tytuł egzekucyjny. Projekt w tej sprawie trafił do Sejmu już w 2013 r. W roku 2015 sejmowa Komisja Finansów zarekomendowała Wysokiej Izbie odrzucenie projektu.

Za pracami nad ustawą przemawia wyrok Trybunału Konstytucyjnego, który w połowie kwietnia bieżącego roku zakwestionował możliwość banków do wystawiania bankowych tytułów egzekucyjnych. Uznał ją za niezgodną z zasadą równego traktowania.

Poseł Adam Abramowicz mówi, że Trybunał przyznał rację PiS-owi; teraz trzeba zaprzestać blokady projektu.

Dlatego dzisiaj także apelujemy do pana marszałka. Panie marszałku, niech pan nie blokuje prac nad tym projektem. Niech pan przemówi do pani przewodniczącej Komisji Finansów, aby ten projekt dalej mógł być procedowany. Dzisiaj Trybunał Konstytucyjny orzekł, że istnieje w przestrzeni prawnej instrument, który jest niezgodny z konstytucją, a my i wszystkie analizy pokazują, że ten niezgodny z konstytucją instrument krzywdzi wiele osób. Stawia w pozycji dramatycznej w momencie kiedy banki nie mając często racji właśnie tą metodą siły doprowadzają ludzi do bankructwa – podkreślił poseł Adam Abramowicz

Bankowy tytuł egzekucyjny to uprawnienie przysługujące bankom. Jest on wystawiany wobec osoby, która np. wzięła kredyt i nie wywiązuje się z umowy. Klauzulę wykonalności nadaje mu sąd i BTE staje się wówczas podstawą wszczęcia egzekucji komorniczej. Takie uprawnienie występuje jedynie w Polsce.

RIRM

drukuj