fot. twitter.com/KancelariaSejmu

Projekt dot. podziału województwa mazowieckiego jeszcze w tym miesiącu może trafić do Sejmu

Wraca temat podziału województwa mazowieckiego. Według medialnych doniesień jeszcze w tym miesiącu projekt w tej sprawie trafi do Sejmu. To może oznaczać nowe wybory samorządowe na jesień.

Prezes partii rządzącej Jarosław Kaczyński zapowiedział podział województwa mazowieckiego już w czasie kampanii parlamentarnej w ubiegłym roku. Teraz temat powraca. Z nieoficjalnych informacji wynika, że jeszcze w tym miesiącu projekt w tej sprawie trafi do Sejmu.

Z województwa mazowieckiego zostanie wyodrębniona Warszawa oraz przylegające do niej powiaty. Stolica z tzw. „obwarzankiem warszawskim” stanie się nowym województwem. Cytowany w mediach anonimowy polityk Prawa i Sprawiedliwości powołuje się na nowy unijny budżet. Jego zdaniem Polska musi zgłosić do negocjowanych ram finansowych nie szesnaście, a siedemnaście województw oraz ich regionalne programy na kolejne siedem lat.

Nowe województwo oznacza nowe wybory samorządowe, ale jedynie w regionie, w którym zajdą zmiany. Według medialnych doniesień może do nich dojść już w listopadzie. Marszałek Województwa Mazowieckiego zapowiedział, że w razie potrzeby podejmie próby zablokowania zmian.

TV Trwam News

drukuj