fot. R. Sobkowicz/Nasz Dziennik

Ząbki – przedszkolaki trafią do „kontenerów”

Dla ponad 200 pięciolatków z podwarszawskich Ząbek nie ma miejsca w normalnym przedszkolu – trafią do tzw. kontenerów. Chodzi o  „pomieszczenia modułowe” – informuje „Nasz Dziennik”.

Ustawa gwarantuje pięciolatkom przygotowanie przedszkolne. Jednak zamiast do zerówek w przedszkolach, dzieci kierowane są do oddziałów przedszkolnych w szkołach. W praktyce trafiają do tzw. kontenerów albo do niedostosowanych szkół.

Od września tego roku wychowanie przedszkolne czterolatkom w pierwszej kolejności będą musiały zapewnić gminy.

Poseł Sławomir Kłosowski, były wiceminister edukacji, powiedział, że takie sytuacje szokują i nigdy nie powinny mieć miejsca.

– Wychodzi na to, że to wszystko, co jest zawarte w raporcie Rzecznika Praw Rodziców, to wszystko, o czym dyskutowano w trakcie odrzucania przez koalicję PO-PSL projektów obywatelskich, których celem było przesunięcie albo likwidacja tego obowiązku obniżenia wieku szkolnego – to ma głębokie podstawy w rzeczywistości. Władza z kolei zaczyna żyć swoim życiem, w takiej propagandzie sukcesu, dążąc za wszelką cenę do realizacji swoich błędnych planów – ocenia poseł Sławomir Kłosowski.

Dyrekcja przedszkola tłumaczy, że połowa mieszkańców Ząbek jest niezarejestrowana w gminie, dlatego dyrektorzy przedszkoli nie wiedzą, ile dzieci zostanie zgłoszonych. Według placówki, warunki w pomieszczeniach modułowych są na wysokim poziomie.

RIRM

drukuj