Z. Ziobro: Połączenie funkcji Ministra Sprawiedliwości i Prokuratura Generalnego służy bezpieczeństwu Polski

Sejm na rozpoczynającym się dziś posiedzeniu zajmie się projektem o połączeniu funkcji Ministra Sprawiedliwości i Prokuratura Generalnego. Autorem tej propozycji jest Prawo i Sprawiedliwość.

Połączenie ma doprowadzić do odzyskania przez osobę kierującą prokuraturą  silnej pozycji zarówno wobec podległych prokuratorów, jak i organów zewnętrznych.

Projekt przewiduje także, m.in. likwidację odrębnej prokuratury wojskowej. Daje też więcej praw Prokuratorowi Generalnemu.

Funkcję Ministra Sprawiedliwości i Prokuratora Generalnego rozdzieliła w 2010 roku Platforma Obywatelska. Ruch ten od początku krytykowało PiS, wskazując, że minister za pośrednictwem prokuratury powinien móc wpływać na politykę karną.

Minister Sprawiedliwości Zbigniew Ziobro mówił, że propozycje PiS-u są korzystne, bo rząd bierze na siebie odpowiedzialność za bezpieczeństwo. Będzie także rozliczany z nieprawidłowych działań prokuratury – dodał minister.

– Sejm odzyska możliwość kontroli poprzez wotum nieufności wobec Ministra Sprawiedliwości, Prokuratora Generalnego poprzez interpelacje, pytania, jakie będą do niego składane, działania i poczynania prokuratury. Dzisiaj polski Parlament, polski Sejm, a więc pośrednio Polacy poprzez swoją reprezentację nie mają możliwości tego rodzaju kontroli prokuratury, która stała się „państwem w państwie”. Jest poza wszelką kontrolą, skoncentrowana często na korporacyjnych interesach zapominając o tym, że przede wszystkim ma służyć narodowi – rzetelną, uczciwą pracą. Chcemy przywrócić te zasady. Jesteśmy przekonani, że spowoduje to lepszą pracę prokuratury oraz polepszenie bezpieczeństwo Polaków – zaznaczył Zbigniew Ziobro.

Projekt znosi też obowiązującą obecnie kadencyjność funkcji kierowniczych w prokuraturze. Obecną Krajową Radę Prokuratury ma zastąpić – złożona wyłącznie z prokuratorów – Krajowa Rada Prokuratorów przy Prokuraturze Generalnej.

Prokuratorskie postępowania dyscyplinarne mają stać się jawne. Obecnie obowiązująca ustawa o prokuraturze pochodzi z 1985 r. i była wielokrotnie nowelizowana.

RIRM

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl