fot. sxc.hu

Posłowie zdecydują o nowelizacji ustawy o świadczeniach rodzinnych

Dziś trzeci, ostatni dzień obrad Sejmu. Posłowie w bloku głosowań zdecydują między innymi o dalszym losie projektu nowelizacji ustawy o świadczeniach rodzinnych.

Nowela wprowadza tzw. zasadę „złotówka za złotówkę”. Oznacza to, że przekroczenie kryterium dochodowego uprawniającego do zasiłków rodzinnych nie będzie równoznaczne z utratą tych świadczeń.

Zostaną one obniżone o kwotę przekroczenia kryterium.

Poseł Stanisław Szwed, wiceszef sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny, powiedział, że są to dobre rozwiązania, jednak wprowadzane zbyt późno.

– Wielokrotnie mieliśmy do czynienia z sytuacją, że kryterium zostało przekroczone o nawet jeden grosz, co powodowało, że ktoś tracił świadczenie. O to zabiegaliśmy o to od bardzo dawna. Dobrze, że na końcu kadencji, w czasie kampanii wyborczej, rząd zdecydował się taki projekt skierować do Sejmu. Zobaczymy, jak będzie on funkcjonował w życiu. Ten kierunek jest dobry. Zobaczymy tutaj także skutki finansowe tego, jak będzie to funkcjonowało. Wiemy, że Ministerstwo Finansów było przeciwne tym zmianom. Ostatecznie ten projekt jest i myślę, że w Izbie otrzyma poparcie ze strony wszystkich klubów – powiedział poseł Stanisław Szwed.

Obecnie rodzina, która przekroczy próg dochodowy – 574 zł na osobę w rodzinie lub 664 zł dla rodzin z niepełnosprawnym dzieckiem – traci wszystkie zasiłki.

Według resortu pracy i polityki społecznej z nowych rozwiązań skorzysta w przyszłym roku ok. 160 tys. rodzin.

Osoby, które już straciły prawo do zasiłków, będą mogły ponownie wystąpić o świadczenia.

 

 

RIRM/TV Trwam News

drukuj