fot. flickr.com

Chiny: służby ściągnęły do kraju w br. 150 osób podejrzanych o korupcję

Od początku 2015 roku chińskim służbom udało się sprowadzić do kraju 150 osób podejrzewanych o korupcję – poinformowała gazeta „China Daily”. Zatrzymań dokonano w ramach operacji „Polowanie na Lisy”, którą rozpoczęto w ubiegłym roku. Zatrzymanych sprowadzono do Chin z 32 państw.

W ramach działań antykorupcyjnych chińskie władze ścigają na całym świecie obywateli, którzy uciekli z kraju, wielokrotnie zabierając ze sobą bardzo duże sumy pieniędzy. Ośmiu ze ściągniętych podejrzanych było poszukiwanych od ponad 10 lat, a 44 osoby były zamieszane w obrót bardzo dużymi kwotami pieniędzy – powiedział gazecie polityczny sekretarz Ministerstwa Bezpieczeństwa Państwowego Gao Feng.

Gao Feng dodał, że władze badają ok. 100 tys. spraw o charakterze korupcyjnym, w których podejrzane osoby przejęły ponad 30 mld dolarów. Większość z tych śledztw dotyczy nielegalnego pozyskiwania funduszy ze środków publicznych, a także produkcji fałszywej waluty. Tylko w styczniu br. na terytorium Chin – w związku z korupcją – zatrzymano 680 osób – podało Ministerstwo Bezpieczeństwa Państwowego.

Prezydent Chin Xi Jinping energicznie walczy z korupcją; wykorzenienie tego zjawiska stało się jednym z jego głównych celów. Lansowana przez Xi kampania antykorupcyjna, w wyniku której ukarano już tysiące urzędników różnego szczebla, cieszy się ogromnym poparciem Chińczyków.

PAP/RIRM

 

drukuj