fot. twitter.com

D. Trump: Bez pośpiechu w negocjacjach handlowych z Chinami

Nie ma żadnej presji czasowej w negocjacjach handlowych z Chinami – napisał w niedzielę prezydent USA Donald Trump na Twitterze. „Jakość transakcji jest dla mnie o wiele ważniejsza niż jej szybkość” – podkreślił Trump.

Amerykański prezydent poinformował również, że utrzymane zostaną obecne cła na chińskie towary.

„Nie będzie żadnej redukcji taryf, której domaga się obecnie strona chińska” – stwierdził Trump. Podkreślił, że jego spotkanie w Osace z chińskim przywódcą Xi Jinpingiem było „znacznie lepsze niż się spodziewano”.

W sobotę Donald Trump spotkał się z prezydentem Chin w kuluarach szczytu G20 w Osace.

Po rozmowie przywódców obie strony poinformowały, że uzgodniono wznowienie negocjacji w sprawie toczonego przez USA i Chiny sporu handlowego. Rokowania załamały się w maju, gdy Trump zarzucił Pekinowi próby wycofania się z uzgodnionych zapisów umowy handlowej.

Na konferencji prasowej w Osace prezydent Stanów Zjednoczonych potwierdził, że zgodził się nie wprowadzać na razie ceł na chińskie produkty warte 325 mld USD rocznie, nieobjęte jak dotąd karnymi taryfami.

„Wznowimy pracę z Chinami, tam gdzie ją przerwaliśmy, i zobaczymy, czy uda się zawrzeć umowę” – powiedział Trump, dodając, że azjatycki kraj „bardzo niedługo” zacznie kupować „olbrzymie ilości” amerykańskiej żywności i produktów rolnych.

„Damy im listy rzeczy, które chcielibyśmy, żeby kupowali” – oświadczył, ale nie podał szczegółów w sprawie rodzajów towarów ani ich wartości.

Trump powiedział również, że poruszył z Xi sprawę chińskiego koncernu Huawei i uzgodnił z nim, że temat ten zostanie pozostawiony „na koniec”. Oświadczył przy tym, że zgodził się, aby amerykańskie firmy w dalszym ciągu sprzedawały Huawei sprzęt, który nie wiązałby się z „żadnym wielkim zagrożeniem dla kraju”.

Ministerstwo handlu USA wpisało niedawno Huawei na listę podmiotów, które muszą uzyskać zezwolenie Waszyngtonu na zakup amerykańskich części i oprogramowania. Argumentowano to obawą, że chińska firma może prowadzić działalność zagrażającą bezpieczeństwu narodowemu USA.

Trump powiedział, że Huawei wciąż znajduje się na wspomnianej liście i nie ujawnił, czy zostanie z niej zdjęty. Dodał natomiast, że amerykańskie firmy „nie były do końca zadowolone, że nie mogłyby sprzedawać, ponieważ nie miały nic wspólnego z tym, co potencjalnie działo się w związku z Huawei”.

Prezydent USA podkreślał swoją zażyłość z Xi, którego określił jako „znakomitego przywódcę i człowieka”.

„Jest silny, jest twardy, ale jest dobry, mamy bardzo dobre relacje” – powiedział o chińskim przywódcy.

PAP/RIRM

drukuj