fot. PAP/Tytus Żmijewski

Kandydat na prezydenta spotka się z „frankowiczami”

Kandydat PiS-u na prezydenta Andrzej Duda ma się dziś spotkać z przedstawicielami ruchu „Stop Bankowemu Bezprawiu”.

Duda chce rozmawiać o trudnej sytuacji milionów  Polaków oszukanych przez banki.

Przedstawiciele ruchu zbierają podpisy pod społecznym projektem ustawy, który przewiduje uporządkowanie sytuacji dotyczącej stosowania przez banki  klauzul niedozwolonych.

Projekt trafił już do laski marszałkowskiej. Poseł Wiesław Janczyk z sejmowej Komisji Finansów liczy, że koalicja PO-PSL nie odrzuci obywatelskiego projektu. Nie wyklucza, że jeżeli Andrzej Duda zostanie prezydentem pomoże Polakom w walce z nieuczciwymi bankami.

Jako prezydent – mam nadzieję już niebawem – też będzie mógł wystąpić z inicjatywą ustawodawczą i może nawet, jeśli to uzna za stosowne np. wyprzedzić inicjatywę obywatelską w tej sprawie. Wcale bym się wówczas nie zdziwił. Tym bardziej, że jak podkreślam, te oczekiwania „frankowiczów” – naprawdę dzisiaj ludzi, których dotknęło to nieszczęście – są bardzo wyważone. Oni po pierwsze nie mają roszczeń do Skarbu Państwa. Tutaj podatnik może być spokojny. Nie mają żadnych nadziei na to, że sektor publiczny, że podatnicy, czy Skarb Państwa przyjdzie im z pomocą, ale mają moim zdaniem uzasadniona nadzieję w tym, że w Polsce będzie obowiązywać prawo – podkreślił poseł Janczyk.

Wczoraj Sąd Najwyższy w sprawie „nabitych w mBank” uwzględnił kasację banku. Uchylając wyrok Sądu Apelacyjnego w Łodzi zwrócił sprawę do ponownego rozpatrzenia przez ten sąd.

Zgodnie z wcześniejszym wyrokiem bank musiałby wypłacić ponad tysiącu „frankowiczom” odszkodowań za zawyżone oprocentowanie rat kredytów hipotecznych we frankach szwajcarskich.

RIRM

drukuj