Trwa posiedzenie zespołu ds. odszkodowań od Niemiec za szkody wyrządzone podczas II wojny światowej

W Sejmie trwa posiedzenie parlamentarnego zespołu ds. oszacowania odszkodowań należnych od Niemiec za szkody w II wojnie światowej.

Szef zespołu, poseł Prawa i Sprawiedliwości Arkadiusz Mularczyk w rozmowie z Radiem Maryja wskazał, że w trakcie obrad zostaną przedstawione najnowsze wyniki badań dotyczące kilku obszarów.

– Pierwszy obszar dot. strat demograficznych. Kolejny obszar dot. strat w nieruchomościach, w szczególności w budynkach miasta, zagrodach wiejskich, także w infrastrukturze. Trzeci zakres obszarowy dot. strat w zakresie zebranych zakładów ubezpieczeń, czyli tych wszystkich instytucji (….), które pobierały oszczędności Polaków, by w przyszłości wypłacić im emerytury. W tym zakresie będą prowadzone prezentacje i raporty, które – myślę – przedstawią najnowsze ustalenia – powiedział Arkadiusz Mularczyk.

Parlamentarny zespół planuje publikację raportu o polskich stratach wojennych. Poseł Arkadiusz Mularczyk zaznaczył, że prace ekspertów w tym zakresie są zaawansowane.

Parlamentarny zespół ds. oszacowania wysokości odszkodowań należnych Polsce od Niemiec za szkody wyrządzone w trakcie II wojny światowej, powołano pod koniec września 2017 r. z inicjatywy PiS.

Zgodnie z opinią Biura Analiz Sejmowych, zasadne jest twierdzenie, że Rzeczypospolitej Polskiej przysługują wobec Republiki Federalnej Niemiec roszczenia odszkodowawcze.

Z opinii zespołu naukowców Bundestagu wynika zaś, że polskie roszczenia są bezzasadne.

RIRM

drukuj