fot. PAP/Marcin Obara

Opozycja zablokowała sejmową mównicę

Posłowie opozycji zablokowali dziś sejmową mównicę. To protest przeciw decyzji marszałka Sejmu o wykluczeniu z obrad posła Platformy Obywatelskiej Michała Szczerby.

 W trakcie głosowania nad projektem budżetu na 2017 r. parlamentarzysta Platformy umieścił na pulpicie kartkę z napisem: „Wolne media w Sejmie” oraz zabrał głos w sprawie planowanych zmian obsługi przez media prac Sejmu.

Marszałek Marek Kuchciński kilkukrotnie przywoływał posła do porządku, po czym wykluczył go z obrad Sejmu.

– Panie Marszałku kochany, muzyka łagodzi obyczaje. Dlatego Warszawa … – mówił poseł Michał Szczerba.

– Panie Pośle, stwierdzam, że uniemożliwia Pan prowadzenie obrad. Na podstawie art. 175 ust. 4. (…) Panie Pośle, nadal uniemożliwia Pan prowadzenie obrad. Na podstawie art. 175 ust. 5., podejmuję decyzję o wykluczeniu Pana z posiedzenia Sejmu. Zgodnie z regulaminem Sejmu proszę opuścić salę posiedzeń – powiedział marszałek Marek Kuchciński.

Po tej decyzji na  mównicę weszła duża grupa posłów, m.in. PO i Nowoczesnej, domagając się przywrócenia posła Szczerby do udziału w obradach, a następnie odśpiewując hymn narodowy.

Głos w sprawie zabrał prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński.

„Mamy sytuację, która dezorganizuje prace Sejmu. Nie będzie na to zgody, my się nie damy sterroryzować. Z całą pewnością uchwalimy budżet” – zaznaczył szef PiS.


RIRM

drukuj