fot. flickr.com

Projekt ustawy metropolitalnej dla województwa śląskiego

Sejm rozpoczął prace nad projektem ustawy metropolitalnej dla województwa śląskiego. O utworzenie takiego związku od lat postulują samorządy konurbacji katowickiej.

W pierwszym czytaniu ideę projektu poparły największe kluby: PiS, Kukiz’15, PO i Nowoczesna. Opozycja zapowiedziała jednak poprawki, a także przyglądanie się szczegółowym rozwiązaniom.

Przygotowany przez MSWiA projekt ma poprawiać obowiązującą, przyjętą przez rząd PO-PSL i podpisaną przez prezydenta Andrzeja Dudę ustawę z 2015 roku o charakterze uniwersalnym. Według rządu zawiera ona szereg wad.

Zgodnie z jej założeniami metropolia miała powstać w regionie 1 stycznia 2017 roku. W ostatnich miesiącach przedstawiciele rządu deklarowali wolę, aby metropolia w województwie śląskim powstała 1 lipca 2017 roku, a zaczęła działać 1 stycznia 2018 roku – mówi wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Tomasz Zdzikot.

– To jest ustawa bardzo dobra, to jest ustawa oczekiwana. To jest ustawa, którą popierają samorządowcy[…]. Zatem już same tylko te argumenty przemawiają za tym, aby tę ustawę procedować w trybie pilnym i żeby parlament jak najszybciej ją przyjął i uchwalił. Już w chwili obecnej samorządy śląskie są gotowe do tego, aby przystąpić do realizacji przepisów tej ustawy. Uważam, jestem przekonany, że termin utworzenia metropolii na lipiec 2017 nie jest zagrożony – podkreśla Tomasz Zdzikot.

Według projektu związek metropolitalny ma być zrzeszeniem gmin województwa śląskiego o silnych powiązaniach funkcjonalnych. Teren ten ma zamieszkiwać co najmniej 2 mln mieszkańców.

Projekt trafi teraz do sejmowych Komisji: Administracji i Spraw Wewnętrznych Oraz Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej.

RIRM

drukuj