Prezydent poprosi marszałka Kuchcińskiego o ocenę sytuacji w Sejmie

Prezydent Andrzej Duda skieruje list do marszałka Marka Kuchcińskiego z prośbą o ocenę sytuacji w Sejmie – poinformował wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki.

Wczoraj prezydent rozmawiał z marszałkiem Kuchcińskim oraz prezesem Prawa i Sprawiedliwości Jarosławem Kaczyńskim. Spotkanie dotyczyło kryzysu politycznego wywołanego i podsycanego przez opozycje.

Także wczoraj odbyły się rozmowy władz PiS z udziałem prezesa Jarosława Kaczyńskiego, premier Beaty Szydło i części wiceprezesów.

Wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki podkreślił, że Kancelaria Sejmu chce „ucywilizować” funkcjonowanie mediów w parlamencie.

– Chyba nigdzie w Europie tak nie jest, tzn. (nie ma) takiego nieuporządkowania funkcjonowania mediów. Mamy przecież różne parlamenty, zebraliśmy jeszcze specjalnie opinię z Parlamentu Europejskiego, gdzie w ogóle nie ma mowy o tym, żeby takie rzeczy były możliwe – wchodzenie na salę czy filmowanie Sali. To w wielu parlamentach w ogóle jest zakazane. Przebywanie licznych dziennikarzy w Strasburgu w Radzie Europy – jest wydzielony jeden stolik, który sobie poszczególne redakcje rezerwują. Tam mogą się spotkać z dziennikarzami, ale reszta przebywa w osobnych pomieszczeniach. Tu była pewna tradycja takiego „luźnego” traktowania bezpieczeństwa posłów, komfortu pracy zarówno posłów jak i dziennikarzy. Chcemy to ucywilizować – tłumaczył Ryszard Terlecki.  

W niedzielę prezydent Andrzej Duda spotkał się z szefami partii opozycyjnych: Nowoczesnej, Polskiego Stronnictwa Ludowego, Kukiz’15 oraz Platformy Obywatelskiej. Zaapelował też do wszystkich stron sceny politycznej o uspokojenie nastrojów.

Prezydent oświadczył, że jest gotów do mediacji. Podkreślił, że wszelkie zmiany dotyczące pracy dziennikarzy w Sejmie powinny być wprowadzane po konsultacjach z redakcjami.

RIRM

drukuj