Sejm przyjmie uchwałę przez aklamację

Zapis o możliwych sankcjach personalnych wobec osób odpowiedzialnych za użycie siły na Ukrainie, a także wezwanie do zaprzestania rozlewu krwi, zawiera projekt uchwały zatwierdzony przez prezydium Sejmu.

Dziś Sejm przyjmie uchwałę przez aklamację. Nad jej tekstem pracowali przedstawiciele wszystkich klubów parlamentarnych. Podstawą był projekt, złożony przez PiS.

W zasadzie cała treść, którą PiS zaproponowała jest w tej kompromisowej uchwale całego Sejmu. Jest ona rozszerzona o nowy element, mianowicie o tym, iż Sejm apeluje, żeby społeczność międzynarodowa pociągnęła do odpowiedzialności osoby, które doprowadziły do krwawych zajść na Ukrainie. Uchwała wyraża także solidarność ze wszystkimi ofiarami, ze wszystkimi represjonowanymi na Ukrainie. Potępia użycie przemocy i wzywa do natychmiastowego zaprzestania tego typu działań. Wyrażamy nadzieję na to, że Ukraina pozostanie państwem demokratycznym i suwerennym – mówił poseł Krzysztof Szczerski, były wiceminister spraw zagranicznych.

Przypomnijmy, w antyrządowych zamieszkach w Kijowie zginęło dotąd pięciu demonstrantów. Do starć z oddziałami specjalnymi milicji Berkut dochodzi od niedzieli w rejonie dzielnicy rządowej.

W mediach ukazał się film, na którym widać, jak milicjanci z sił MSW Ukrainy znęcają się nad rozebranym do naga, stojącym na śniegu człowiekiem, złapanym podczas zamieszek w Kijowie. Uczestnicy trwających na Ukrainie protestów mówią o niebywałej agresji milicji, o torturowaniu zatrzymanych oraz o współpracy milicjantów ze światem przestępczym.

RIRM

 

drukuj