fot. PAP/EPA

Ukraina: Szokin nowym prokuratorem generalnym po dymisji Jaremy

Parlament Ukrainy zaakceptował we wtorek wniosek prezydenta Petra Poroszenki o dymisję prokuratora generalnego Witalija Jaremy i powołanie na jego miejsce Wiktora Szokina. Za mianowaniem Szokina zagłosowało 318 deputowanych.

Krótko wcześniej 291 posłów poparło prezydencki wniosek o dymisję Jaremy. Do przyjęcia wniosków niezbędne było co najmniej 226 głosów.

Jarema, który piastował urząd od czerwca 2014 roku, był oskarżany o zaniechania we wdrażaniu reform i walce z korupcją – przypomina Reuters. Zarzucano mu, że zbyt wolno prowadzi dochodzenia dotyczące śmierci aktywistów Majdanu, zabitych podczas protestów przeciwko rządom ówczesnego prezydenta Wiktora Janukowycza.

„Niezagojona rana Majdanu boli wszystkich, łącznie ze mną. Ukaranie osób odpowiedzialnych za zabójstwa jest głównym zadaniem prokuratora generalnego” – powiedział Poroszenko w parlamencie. Jak zauważa Reuters, sam prezydent jest krytykowany przez rodziny osób, które zginęły podczas protestów, ponieważ nikt jeszcze nie został pociągnięty do odpowiedzialności karnej za te wydarzenia.

Zgodnie z konstytucją Ukrainy prezydent mianuje i zwalnia prokuratora generalnego za zgodą Rady Najwyższej (parlamentu).

Szokin pracuje w prokuraturze generalnej od 1990 roku, zajmował się tam szczególnie ważnymi sprawami. Kierował dochodzeniami m.in. w sprawie przeciw generałowi MSW Ołeksijowi Pukaczowi o zabójstwo opozycyjnego dziennikarza Georgija Gongadzego. Zastępcą prokuratora generalnego był w latach 2002-2003 i od 2004 roku. Według gazety internetowej „Ukrainska Prawda” Szokin uważany jest za osobę związaną z Poroszenką.

Jarema do czerwca zeszłego roku był wicepremierem Ukrainy odpowiadającym za działalność resortów siłowych. Od 1983 roku pracował w organach spraw wewnętrznych. W latach 2005-2010 był komendantem milicji w Kijowie. W wyborach parlamentarnych w 2012 roku wszedł do Rady Najwyższej Ukrainy jako deputowany partii Batkiwszczyna (Ojczyzna) byłej premier Julii Tymoszenko.

Gruntowna reforma ukraińskiego wymiaru sprawiedliwości jest jednym z celów programu reform, uzgodnionych przez rząd Ukrainy z Międzynarodowym Funduszem Walutowym, jako warunek pomocy finansowej.

PAP

drukuj