fot. pixabay.com

Ewakuacja ukraińskich żołnierzy z Azowstalu

Z kombinatu metalurgicznego Azowstal w Mariupolu ewakuowano w poniedziałek ponad 260 ukraińskich żołnierzy. Wśród nich jest wielu rannych. 53 żołnierzy wyniesiono na noszach i przetransportowano do szpitala.

 

 

O tym, że trwają negocjacje w sprawie ewakuacji osób, które zostały w kombinacie Azowstal w Mariupolu, informował prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

 

– Dzięki działaniom ukraińskiego wojska, Sił Zbrojnych Ukrainy, wywiadu, grupy negocjacyjnej, Międzynarodowego Komitetu Czerwonego Krzyża i ONZ mamy nadzieję, że uda nam się uratować życie naszych ludzi – mówił prezydent.

 

Negocjacje przyniosły efekt. W poniedziałek dobre informacje w godzinach wieczornych przekazała wiceminister obrony Ukrainy, Anna Maljar.

 

– 16 maja 53 ciężko ranne  osoby  zostały ewakuowane z „Azowstalu” do placówki medycznej w Nowoazowsku. Kolejne 211 osób korytarzem humanitarnym przewieziono do Oleniwki. Zostanie wszczęta procedura ewakuacyjna w celu ich powrotu do domu – poinformowała wiceminister obrony Ukrainy.

 

 

Azowstalu broniło około 600 żołnierzy pułku Azow. Obrońcy Mariupola odpierali rosyjskie ataki 82 dni. Umożliwiło to wojskom ukraińskim przegotowanie obrony.

– Zawsze jest ryzyko w dowodzeniu jednostkami. W czasie wojny nie ma bezpiecznych planów i operacji – zaznaczył dowódca pułku Azow, Denis Prokopienko.

Mariupol jest niemalże doszczętnie zniszczony. Liczba cywilów, którzy tam zginęli, sięga kilkudziesięciu tysięcy.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl