fot. PAP/EPA/Isaac Esquivel

Prezydent Meksyku wezwał rodaków, by zajęli się organizowaniem samozaopatrzenia

Prezydent Meksyku, Andres Manuel Lopez Obrador, zwrócił się w poniedziałek do swych rodaków z apelem, aby wobec szalejącej drożyzny i gwałtownego zmniejszenia importu zbóż i innych produktów rolnych spowodowanego wojną na Ukrainie, zajęli się organizowaniem samozaopatrzenia przez zakładanie własnych ogródków i sadów.

W tym celu zaproponował rozszerzenie, przy wsparciu państwa, programu „Siejąc życie” mającego zwiększyć obszar upraw kukurydzy, fasoli, ryżu, a także kawy i ogrodów owocowych. Do szerokiego udziału w programie prezydent zachęcał zarówno zawodowych rolników i sadowników, jak i pozostałych obywateli.

Jednocześnie rząd federalny Meksyku przedstawił w poniedziałek swój plan pod nazwą „Pakietu przeciwko inflacji i drożyźnie”. Polega on na podjęciu próby ustanowienia maksymalnych cen podstawowych artykułów rolnych, paliw i innych towarów powszechnej konsumpcji, których ceny poszły gwałtownie w górę od chwili rosyjskiej agresji przeciwko Ukrainie.

„Światowy kryzys wywołany rosyjską inwazją na Ukrainę sprawia, że musimy być przygotowani na stawienie czoła dalszemu wzrostowi cen żywności i paliw, a zwłaszcza produktów podstawowego koszyka żywnościowego, takich jak fasola, kukurydza i ryż” – powiedział prezydent Meksyku.

Inflacja, która przyspiesza w Meksyku już od 17 miesięcy w związku z pandemią koronawirusa, doprowadziła do blisko 15-procentowego wzrostu cen artykułów rolnych.

Uczyniło to jeszcze bardziej tragiczną sytuację 28,6 milionów mieszkańców 129-milionowego kraju, którzy z powodu niskich dochodów oraz inflacji już przed wybuchem wojny na Ukrainie mieli „ograniczony dostęp do wartościowych artykułów spożywczych”.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl