fot. PAP/Darek Delmanowicz

Ks. bp K. Zadarko dla CNA: Nie rozumiem, dlaczego nie ma wsparcia z Unii Europejskiej i innych państw dla Polski, która przyjęła blisko 3,4 mln uchodźców z Ukrainy

Zupełnie nie rozumiem, dlaczego nie ma wsparcia z Unii Europejskiej i innych państw dla Polski, która przyjęła blisko 3,4 mln uchodźców z Ukrainy – powiedział w rozmowie z amerykańską agencją CNA ks. bp Krzysztof Zadarko, przewodniczący Rady ds. Migracji, Turystyki i Pielgrzymek Konferencji Episkopatu Polski. Zaznaczył, że trzeba stworzyć dla nich systemową i długofalową pomoc.

Podsumowując pomoc niesioną w całej Polsce uchodźcom z Ukrainy w trzecim miesiącu od wybuchu wojny ks. bp Krzysztof Zadarko powiedział CNA, że „skala pomocy humanitarnej udzielanej przez Kościół w Polsce jest gigantyczna”.

„Nie ma parafii, która nie włączyłaby się w pomoc – czy poprzez przyjmowanie uchodźców, czy organizację zbiórek pieniędzy i darów rzeczowych. Całe społeczeństwo zaangażowane jest w pomoc. Wszyscy czujemy to samo pragnienie pomocy biednym i potrzebującym” – wskazał.

W ocenie przewodniczącego Rady ds. Migracji w Polsce obecnie wszyscy stali się wolontariuszami. Zwrócił uwagę, iż mimo że minęły już ponad dwa miesiące od napaści Rosji na Ukrainę i rozpoczęcia napływu uchodźców do Polski, wciąż brakuje profesjonalnie zorganizowanej sieci wolontariatu.

„Spontaniczna pomoc, która stała się dzisiaj formułą, wręcz marką naszej formy pomocy, jest dobra na krótki czas. Możemy apelować o solidarność i wytrwałość tej pomocy, co dziś jest bardzo potrzebne, bo słabnie i wyczerpuje się naturalna kondycja społeczeństwa, napotyka na przeszkodę, którą jest wypalenie i zmęczenie” – podkreślił polski biskup.

Duchowny zaznaczył, że „konieczne jest stworzenie systemowej, długofalowej i strukturalnej pomocy zabezpieczonej prawnie i finansowo – programu opartego na spójnej polityce migracyjnej”.

„Będziemy apelować w dalszym ciągu o to, by nie zapominać o tych, którzy dzisiaj nie tylko wśród nas są, ale również o tysiącach osób, które codziennie docierają do nas z Ukrainy” – zaznaczył przewodniczący Rady ds. Migracji polskiego episkopatu.

W ocenie biskupa państwo polskie coraz lepiej, z tygodnia na tydzień, stara się sprostać niezwykle trudnej sytuacji.

„Został powołany Pełnomocnik Rządu do Spraw Pomocy Uchodźcom z Ukrainy oraz przyjęta przez rząd specustawa ułatwiająca dostęp migrantom z Ukrainy do rynku pracy, służby zdrowia i szkolnictwa. Trzeba jednak stworzyć dużo bardziej rozbudowaną i długofalową pomoc niż ta doraźna i humanitarna. Zupełnie nie rozumiem, dlaczego nie ma wsparcia z Unii Europejskiej i innych państw” – podkreślił ks. bp Krzysztof Zadarko.

Od wybuchu wojny z Ukrainy uciekło 5,3 mln osób, z czego granicę z Polską przekroczyło 3,36 mln uchodźców. Dla porównania 1,3 mln uchodźców zostało przyjętych przez 28 państw UE w 2015 roku.

Wśród przybywających ukraińskich uchodźców 47,9 proc. to dzieci, 44,9 proc. kobiety poniżej 65 roku życia. Obecnie każdego dnia granicę polsko-ukraińską przekracza ok. 20 tys. osób uciekających przed wojną.

PAP

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl