Ukraina: w Żytomierzu odsłonięto tablicę pamięci L. Kaczyńskiego

W Żytomierzu na Ukrainie została odsłonięta tablica upamiętniająca śp. prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Uroczystości  poprzedziła Msza święta w żytomierskim kościele pod wezwaniem św. Jana z Dukli. Po odsłonięciu tablicy przewidziano panel dyskusyjny. 

W wydarzeniu biorą udział m.in. wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki, prezydencki minister Adam Kwiatkowski i córka tragicznie zmarłej pary prezydenckiej, Marta Kaczyńska.

Zadowolenia z odsłonięcia tablicy nie kryje także marszałek Senatu Stanisław Karczewski.

– O upamiętnienie pana prezydenta od kilku lat już występowało i upominało się Zjednoczenie Szlachty Polskiej. Nie było zgody władz lokalnych. W tej chwili ta zgoda jest. Jestem wdzięczny władzom lokalnym (…). To bardzo dobrze, że są stowarzyszenia, które dbają o pamięć historyczną, o pamięć o panu prezydencie Lechu Kaczyńskim – podkreślał marszałek Senatu.

Na Ukrainie imię Lecha Kaczyńskiego nosi ulica w Mukaczewie na Zakarpaciu i w zamieszkanej niegdyś przez Polaków dzielnicy Hreczany w mieście Chmielnicki. Jego imię nadano również części ulic w centrum Odessy.

W obwodzie żytomierskim mieszka ok. 50 tys. Polaków. Stanowią oni 3,5 proc. mieszkańców tego regionu.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl