W ukraińskim Żytomierzu odbył się Bieg pamięci Żołnierzy Wyklętych

Ponad 100 osób uczestniczyło w Biegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych – Tropem Wilczym 2016, który odbył się w Żytomierzu na Ukrainie. W imprezie wzięli udział członkowie miejscowej społeczności polskiej oraz przedstawiciele organizacji polonijnych z innych ukraińskich miast.

„Chcieliśmy w ten sposób uhonorować pamięć bohaterów polskiego podziemia antykomunistycznego, wśród których jest także słynny żytomierzanin, pułkownik Franciszek Niepokólczycki, prezes organizacji Wolność i Niezawisłość” – powiedziała PAP organizatorka biegu Natalia Iszczuk, prezes Żytomierskiej Młodzieżowej Organizacji Zjednoczenie Szlachty Polskiej.

Uczestnicy biegu, który rozpoczął się w godzinach popołudniowych, mieli do pokonania 1963 metry. Liczba ta symbolizuje rok śmierci ostatniego z Żołnierzy Wyklętych, Józefa Franczaka ps. Lalek, który zginął w obławie UB w 1963 roku.

Prócz biegu, którego trasa prowadziła przez park im. Gagarina (dawniej Park Barona de Chaudoir), w szkółce języka polskiego w Żytomierzu odbyła się Lekcja Patriotyzmu poświęcona Żołnierzom Wyklętym oraz pokaz filmu „Historia Roja”.

Obwód żytomierski jest największym skupiskiem ludności polskiej na Ukrainie. Według spisu powszechnego z 2001 roku narodowość polską zadeklarowało tu prawie 50 tysięcy osób, czyli 3,53 proc. mieszkańców tego regionu.

PAP/RIRM

drukuj