fot. PAP/EPA

Dymisja szefa i wiceszefa ukraińskiego parlamentu

Wołodymyr Rybak, przewodniczący parlamentu Ukrainy, podał się do dymisji. Decyzję tłumaczył chorobą. Dziś rano w Kijowie rozpoczęło się posiedzenie Rady Najwyższej. Posłowie mogą przyjąć uchwałę wzywającą do ustąpienia prezydenta Wiktora Janukowycza.

Również wiceprzewodniczący ukraińskiego parlamentu Ihor Kałetnyk złożył podanie o dymisję – poinformował inny wiceprzewodniczący Rady Najwyższej Rusłan Koszułynski.

O przyczynach dymisji nie poinformowano. Kałetnyk należy do Komunistycznej Partii Ukrainy, dotychczasowego sojusznika rządzącej Partii Regionów prezydenta Wiktora Janukowycza.

Ukraińska telewizja podała, że ochrona wpuściła ludzi na terytorium prywatnej rezydencji prezydenta Janukowycza.

Prezydent Ukrainy Wiktor Janukowycz, ministrowie oraz większość deputowanych rządzącej dotychczas Partii Regionów opuścili Kijów i nie wiadomo, gdzie się teraz znajdują – oświadczył w parlamencie deputowany partii Batkiwszczyna Ołeksandr Turczynow.

Poseł zaapelował do Rady Najwyższej o jak najszybsze powołanie p.o. premiera i p.o. ministra spraw wewnętrznych. Budynki rządowe w Kijowie oraz administracja prezydenta ochraniane są przez ochotniczą samoobronę z miasteczka namiotowego na Majdanie Niepodległości.

RIRM/PAP

drukuj