Niemiecki rząd potwierdza gotowość przyjęcia Tymoszenko na leczenie

Rząd niemiecki potwierdził w poniedziałek swoją gotowość do natychmiastowego przyjęcia na leczenie znajdującej się w ukraińskim więzieniu byłej premier Ukrainy Julii Tymoszenko. Berlin zaapelował do władz w Kijowie o ułaskawienie byłej szefowej rządu.

„Nasza oferta pod adresem pani Tymoszenko, by poddała się leczeniu medycznemu w Niemczech, jest aktualna” – powiedział rzecznik niemieckiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych Andreas Peschke. Zapewnił, że strona niemiecka jest w każdej chwili gotowa do podjęcia działań. „Oczekujemy, że strona ukraińska uczyni to, co leży w jej kompetencjach, by przyczynić się do szybkiego rozwiązania problemu” – zaznaczył Peschke.

Zapowiedział, że szef niemieckiego MSZ Guido Westerwelle prawdopodobnie „w najbliższym czasie” złoży wizytę na Ukrainie. Specjalni wysłannicy Parlamentu Europejskiego na Ukrainę Aleksander Kwaśniewski i Pat Cox zwrócili się w zeszły piątek do prezydenta Wiktora Janukowycza o ułaskawienie Tymoszenko.

Jej adwokat Serhij Własenko powiedział, że Tymoszenko przystała na propozycję Kwaśniewskiego i Coksa i zgodziła się na leczenie w Niemczech. Uwolnienia Tymoszenko domaga się m.in. Unia Europejska, która uzależnia od tego zaplanowane na koniec listopada podpisanie umowy stowarzyszeniowej z Ukrainą.

Zdaniem UE byłą premier skazano z przyczyn politycznych. Umowa ma być podpisana na szczycie Partnerstwa Wschodniego w Wilnie. W przypadku uzyskania zgody na wyjazd do Niemiec Tymoszenko będzie najprawdopodobniej leczona w największym berlińskim szpitalu Charite.

PAP

drukuj