fot. PAP/EPA

Nowy ambasador Ukrainy w Polsce

Nowy ambasador Ukrainy w Polsce Andrij Deszczyca mówi, że Ukraina liczy na wsparcie naszego kraju w kwestiach bezpieczeństwa i chce czerpać z doświadczeń naszych reform. Dyplomata oczekuje, będzie mógł stawić się na placówce w Warszawie w końcu października

Mimo rozejmu na Ukrainie trwa rozlew krwi. Siedmiu cywilów  zginęło, a piętnastu zostało rannych w wyniku ostrzału miejscowości Sartana na przedmieściach Mariupola. WIĘCEJ 

Andrij Deszczyca to etatowy dyplomata. Od lutego do czerwca kierował ukraińskim MSZ. Nowy ambasador Ukrainy w Polsce uważa, że choć w relacjach ukraińsko-polskich istnieją „skomplikowane problemy historii”, to obecnie należy skoncentrować się na przyszłości.

Deszczyca obejmuje placówkę w trudnych dla swojej ojczyzny  momencie. Mimo rozejmu wspierani przez Rosje separatyści wciąż ostrzeliwują pozycje ukraińskie. Tymczasem na Ukrainie zmienia się szef resortu obrony.

– Zwracam się do was z propozycją poparcia kandydatury Stefana Połtoraka, którego zaproponowałem  na ministra obrony – apelował Petro Poroszenko, prezydent Ukrainy.

Za kandydatem zaproponowanym przez prezydenta Petro Poroszenkę  zagłosowało 245 deputowanych w 450-osobowej Radzie Najwyższej Ukrainy. 49-letni generał pułkownik Stefan Połtorak był dotychczas komendantem podlegającej MSW Gwardii Narodowej Ukrainy

– W pełni rozumiem i wiem co należy zrobić. Potrzebuję czasu, waszego wsparcia i pomocy do tworzenia sił zbrojnych, z jakich naród ukraiński będzie dumny, sił zbrojnych, które będą gwarantem nienaruszalności naszych granic – powiedział Stepan Połtorak, minister obrony Ukrainy.

Kolejne zmiany na Ukrainie to likwidacja przez prezydenta Poroszenkę  znanego z czasów sowieckich Dnia Obrońcy Ojczyzny. Prezydent  ustanowił za to  Dzień Obrońcy Ukrainy – święto wojska, które będzie odtąd obchodzone 14 października. W tym dniu przypada rocznica powstania Ukraińskiej Powstańczej Armii.

– To że prezydent Poroszenko odżegnuje się od sowieckich korzeni to jest dobrze, ale pytanie jest nie tylko od czego się odżegnuje, ale do czego się przyznaje. Jeśli mamy odniesienie do symboliki, czy dat związanych z tradycją OUN-UPA, a więc organizacji, która wsławiła się ludobójstwem na Polakach i nie tylko, więc pytanie jest takie: jaka jest pozytywna tożsamość Ukrainy budującej się na nowo? – pytał profesor Mieczysław Ryba.

Rano przed ukraińskim parlamentem zebrali się zwolennicy uznania Ukraińskiej Powstańczej Armii za bojowników o niepodległość kraju. Ukraińska milicja zatrzymała około 50 osób.

 

 

TV Trwam News

drukuj