fot. flickr.com

Od 1 stycznia Kazachstan znosi wizy m.in. dla Polaków

Od 1 stycznia Kazachstan zniesie wizy dla obywateli kilkudziesięciu krajów świata, w tym dla Polaków. Decyzja rządu tego azjatyckiego kraju ma związek z odbywającą się w przyszłym roku w Astanie wystawa Expo oraz Zimowa Uniwersjada 2017.

Jak podała ambasada Kazachstanu, 27 grudnia 2016 r. rząd Republiki Kazachstanu przyjął Uchwałę o wprowadzeniu od dnia 1 stycznia 2017 r. ruchu bezwizowego dla obywateli 45 krajów OECD, UE oraz Księstwa Monako, Zjednoczonych Emiratów Arabskich, Malezji i Republiki Singapuru. Decyzji w sprawie ruchu bezwizowego nie ma ograniczeń czasowych.

Od poniedziałku polscy obywatele będą posiadali prawo na wjazd do Kazachstanu i wyjazd z tego kraju bez konieczności uzyskania wiz kazachskich, jeżeli okres ich pobytu nie przekracza 30 dni kalendarzowych od chwili przekroczenia granicy państwowej. Rejestracja cudzoziemców odbywać się będzie podczas kontroli granicznej przy wjeździe na teren kraju.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych Republiki Kazachstanu podkreśla, że nowe zasady są krokiem w stronę utworzenie „wygodnego, przejrzystego i przyjaznego systemu wizowego dla cudzoziemców, byłych rodaków, etnicznych Kazachów oraz poprawy klimatu inwestycyjnego w kraju, którego celem jest przyciąganie zagranicznych inwestycji, odwiedzenia Kazachstanu przez osoby prywatne i powiązane z biznesem”. W przyszłym roku w Kazachstanie odbędzie się Zimowa Uniwersjada 2017, a zaraz po niej targi Expo 2017.

PAP/RIRM

drukuj