fot. PAP/EPA

Niektóre państwa już powitały rok 2017

2017 rok jako pierwsi na świecie rozpoczęli mieszkańcy Samoa i wysp Kiribati. Pierwsze noworoczne życzenia oraz pokazy sztucznych ogni mają już także za sobą mieszkańcy Nowej Zelandii, Sydney, czy wysp Tonga i Fidżi.

Do grona świętujących pierwsze godziny nowego roku już niedługo dołączą Chińczycy, a także miliony Japończyków. Najdłużej na powitanie 2017 roku muszą czekać mieszkańcy Hawajów, Samoa Amerykańskiego i Midway.

W tym dniu dla ludzi wierzących ważną postacią powinien być św. Sylwester, papież. Do jego życia nawiązuje tradycja – zaważył ks. dr Jan Uchwat.

Jego pontyfikat przypadał na bardzo ciekawy czas, bo zaraz po Edykcie Mediolańskim, dzięki któremu w Imperium Rzymskim Kościół uzyskał swobodę wyznania. Św. Sylwester został papieżem właśnie 31 grudnia 314 r. i przez 21 lat był papieżem. Zmarł również 31 grudnia 335 r. Za jego pontyfikatu miało miejsce bardzo ważne wydarzenie dla Kościoła, I sobór w Nicei w 325 r., gdzie zostało sformułowane wyznanie wiary, credo – powiedział ks. Uchwat.

Św. Sylwester jest przyzywany w modlitwach dziękczynnych i błagalnych na Nowy Rok.

Ks. dr. Jan Uchwat zwraca uwagę, że to dobry czas, by każdy z nas podziękował Bogu za łaski mijającego roku i prosił o wszelkie dobro na następny.

RIRM

drukuj