Powitaliśmy Nowy Rok 2014

Nowy Rok wielu z nas przywitało na wspólnych spotkaniach modlitewnych, balach sylwestrowych, czy też imprezach plenerowych. Sylwestrowe koncerty muzyczne odbywały się w wielu miastach Polski, m.in.: we Wrocławiu, Gdańsku, Krakowie, Poznaniu i Warszawie.

Niektórzy przywitali Nowy Roku w miejscach bardzo egzotycznych, z dala od rodziny, inni wręcz przeciwnie – w zaciszu własnego domu. W Wejherowie w Sanktuarium Pasyjno Maryjnym o godz. 23:00 rozpoczęła się modlitwa dziękczynna z miniony rok 2013.

„W ten sposób dziękowaliśmy Bogu za wszelkie dary i łaski oraz rozpoczęliśmy Nowy Rok 2014” – powiedział o. Daniel Zbigniew Szustak, proboszcz, gwardian i kustosz Sanktuarium Pasyjno Maryjnego w Wejherowie.

– Na początku podziękowaliśmy Bogu za wszelkie dary i łaski jakie otrzymaliśmy w minionym roku. Następnie prosiliśmy o błogosławieństwo na Nowy Rok dla nas wszystkich, dla parafii, miasta, sanktuarium. Potem udaliśmy się do domów, by życzyć wszystkim dobrego Nowego Roku: błogosławieństwa, pokoju Bożego, tego co ma nas do Boga przybliżyć, ale też uświadomić sobie że bez Niego jesteśmy niczym – powiedział o. Daniel Zbigniew Szustak.

Po raz 26. odbył się także Sylwester ludzi gór na Jaworzynie Krynickiej w Beskidzie Sądeckim. Hasłem tegorocznej pielgrzymki były słowa Ojca św. Franciszka: „Kto rusza w drogę czynić dobro, zbliża się do Boga”.

Zorganizowane grupy pątników wyruszyły na Jaworzynę o godz. 19:00 z kościoła Zdrojowego w Krynicy. Msza św. przy ołtarzu polowym poniżej schroniska rozpoczęła się o godz. 22:30. Po niej odśpiewano kolędy i spontaniczne powitano Nowy Rok – powiedział ks. Bogusław Skotlarek, współorganizator Sylwestra ludzi gór.

– Przyjechali pielgrzymi nie tylko z naszej tarnowskiej diecezji, ale z całej Polski, a nawet z zagranicy. Przyłączyli się do nas także kuracjusze, którzy przybyli do uzdrowiska. Nasze świętowanie to było kolędowanie pod gwiazdami. Śpiew przygotował nasz zespół młodzieżowy. To jest alternatywa do dyskotek organizowanych w różnych miejscach – dodał  ks. Bogusław Skotlarek.

W Sanktuarium Narodu Polskiego na Jasnej Górze o północy rozpoczęła się Pasterka Noworoczna, której przewodniczył ks. bp Antoni Długosz, bp pomocniczy częstochowski. Sylwester bez alkoholu przygotowali także już po raz 11. księża Marianie z Sanktuarium Maryjnego w Licheniu.

Co najmniej dwa tysiące młodych powitało 2014 r. w skupieniu i modlitwie na franciszkańskim sylwestrze w Asyżu. O godz. 23:30 wszyscy spotkali się na wspólnej modlitwie w bazylice Matki Bożej Anielskiej.

Nowy Rok przywitali także uczestnicy 36. Europejskiego Spotkania Młodych Taize w Strasburgu. O 23:00 odbyła się modlitwa o pokój na świecie, a o północy rozpoczęła się zabawa – powiedział ks. dr Tadeusz Piwowarski, duszpasterz młodzieżowy

– O godz.23:00 zgromadziliśmy się w parafiach, w których mieszkamy. Tam przez godzinę modliliśmy się o pokój w różnych językach. Wymienione zostały kraje, w których brak pokoju. Spotkanie zakończyło się o północy modlitwą Ojcze Nasz. Następnie rozpoczęło się powitanie Nowego Roku na wesoło. Poszczególne kraje przedstawiały w różny sposób swoja kulturę. Były to np. charakterystyczne dla danego państwa pieśni, piosenki, tańce i zabawy – powiedział ks. dr Tadeusz Piwowarski.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl