Posłowie apelują: petardy i fajerwerki niosą zagrożenie dla zwierząt – nie strzelajmy w sylwestra

W okresie noworocznym odpalane są miliony petard i fajerwerków; to niesie zagrożenie dla zwierząt – podkreślają posłowie różnych opcji zachęcając, aby zrezygnować z tej formy witania Nowego Roku. „Nie strzelajmy w sylwestra” – apelują.

W filmie opublikowanym w piątek na sejmowym kanale YouTube do tego, by w trosce o zwierzęta powitać rok 2018 bez wystrzałów petard i fajerwerków zachęcają: poseł Kukiz’15 Piotr Apel, posłowie PO: Agnieszka Hanajczyk, Artur Dunin i Paweł Suski oraz posłowie PiS: Krzysztof Czabański, Jolanta Szczypińska i Dominik Tarczyński.

„W ten wspaniały świąteczny i noworoczny czas, kiedy wszyscy się radujemy, wielu z nas odpala miliony petard i fajerwerków. Ten sposób okazywania noworocznych emocji nie zawsze jest właściwy i niesie ze sobą olbrzymie zagrożenie. Dlatego apelujemy: nie strzelajmy w sylwestra” – mówi w filmie Paweł Suski, szef Parlamentarnego Zespołu Przyjaciół Zwierząt.

Piotr Apel przekonuje, że warto w tym świątecznym czasie pomyśleć o zwierzętach i nie używać fajerwerków.

„Zwłaszcza tych, które wydają charakterystyczny dźwięk, który sprawia zwierzętom ból” – dodał.

Również Jolanta Szczypińska zwraca uwagę, że „fajerwerki powodują u zwierząt fizyczny ból i cierpienie”, a Dominik Tarczyński podkreśla, że „wiele zwierząt naprawdę traci życie ze względu na lęk, jest przerażonych”.

„Tak, że jeżeli chcecie zrobić coś dobrego dla zwierząt i nie tylko, proszę: nie używajcie fajerwerków” – apeluje Tarczyński.

PAP/RIRM

drukuj