Słupsk: samorząd chce przyjąć francuski pomnik św. Jana Pawła II

Kolejny samorząd chce przyjąć pomnik św. Jana Pawła II z francuskiego miasta Ploermel. Rezolucję w tej sprawie – która trafi do premiera Mateusza Morawieckiego – przyjęli radni ze Słupska.

W październiku bieżącego roku francuska Rada Stanu wydała postanowienie o usunięciu krzyża z postumentu, który stoi w mieście od 2006 roku. Tamtejsze władze mają na to pół roku. Po tym czasie cały pomnik ma zostać usunięty z przestrzeni publicznej.

Na decyzję Rady zareagowała ówczesna premier Polski Beata Szydło, która zapowiedziała podjęcie działań, aby monument przenieść do naszego kraju.

Św. Jan Paweł II jest honorowym obywatelem naszego miasta, dlatego pomnik mógłby zostać tu ulokowany – powiedział Robert Kujawski, radny miasta Słupsk.

– Podstawą takiego sposobu działania i przyjętej rezolucji, za którą opowiedziała się zdecydowana większość radnych – przeciw byli tylko radni z klubu radnych Roberta Biedronia – jest to, że Jan Paweł II jest postacią ważną dla Słupska, jest honorowym obywatelem miasta Słupska. Stąd pojawiła się idea takiej rezolucji, wskazania, że my jako miasto jesteśmy gotowi pomnik przyjąć. Wydaje mi się, że jest to dobry ruch ze strony Rady Miejskiej w Słupsku – wskazuje Robert Kujawski.

Samorząd w Słupsku jest już kolejnym, który wyraził chęć przyjęcia pomnika św. Jana Pawła II. Wcześniej podobne deklaracje złożyły lokalne władze w Sochaczewie, Zakopanem i Rzeszowie.

W swojej rezolucji słupscy radni wskazali, że nie godzą się na „niszczenie symboli i wartości chrześcijańskich w przestrzeni publicznej i prywatnej” i stoją na stanowisku, że „fundamentem naszej kultury i naszej cywilizacji jest chrześcijaństwo”.

„Spuścizna kulturowa i duchowa św. Jana Pawła II wymaga od nas wszystkich, by w razie potrzeby stanąć w jej obronie. Jest to nie tylko nasza dobra wola, ale także patriotyczny obowiązek” – czytamy w dokumencie Rady Miasta.

RIRM

drukuj