Francja: Policja zakończyła operację na Dworcu Północnym w Paryżu

Policja zakończyła operację na jednym z głównych dworców Paryża – Gare du Nord. „Koniec kontroli bezpieczeństwa. Dworzec stopniowo wraca do normalnego funkcjonowania” – oświadczyła dziś nad ranem policja.

Władze nie podały jednak innych szczegółów dotyczących charakteru tej operacji. Rzeczniczka paryskiej policji powiedziała agencji Associated Press, że operacja miała na celu „rozwianie obaw” i nie zakończyła się aresztowaniami.

Według dziennika „Le Parisien”, policja poszukiwała trzech mężczyzn, uznawanych za niebezpiecznych. Około godz. 23.00 uzbrojeni funkcjonariusze otoczyli dworzec, a następnie ewakuowali znajdujących się na peronach podróżnych. Przeszukali także pociąg TGV, który przyjechał z Valenciennes i w którym mieli znajdować się poszukiwani mężczyźni.

Gare du Nord jest nie tylko jednym z głównych dworców Paryża, ale także jednym z największym na świecie pod względem liczby obsługiwanych pasażerów. Codziennie, jak pisze agencja dpa, korzysta z niego ok. 700 tys. podróżnych. Z tego dworca odjeżdżają m.in. pociągi Eurostar do Londynu.

W ostatnich latach Francja była celem wielu ataków terrorystycznych. Niedzielnym wyborom prezydenckim towarzyszyły nadzwyczajne środki bezpieczeństwa. Głosowanie zabezpieczało ponad 50 tys. policjantów.

PAP/RIRM

drukuj