fot. PAP/EPA

Francja walczy z terroryzmem

Po brutalnym zamordowaniu francuskiego nauczyciela władze Francji zapowiadają walkę z wszelkimi przejawami islamizmu w kraju. To m.in. codzienne kontrole stowarzyszeń muzułmanów.

Francuska policja wszczęła śledztwa dotyczące szerzenia mowy nienawiści w internecie. Chodzi głównie o wpisy wychwalające brutalne zamordowanie nauczyciela z podparyskiego gimnazjum za pokazanie uczniom karykatur Mahometa. Sprawcą brutalnego ataku jest młody imigrant z Czeczenii.

Teraz francuskie władze zamierzają walczyć z wszelkimi przejawami islamizmu w kraju. Zapowiadają delegalizację stowarzyszeń muzułmańskich. Ponadto codziennie około 20 stowarzyszeń lub osób podejrzanych o związki z islamizmem będzie kontrolowanych przez policję. Media tłumaczą, że będą to kontrole administracyjne, a nie sądowe. W kontrolowanych miejscach zostanie przeprowadzona rewizja.

Premier Francji zapowiada inne posunięcia i kroki przeciwko islamizmowi. Wbrew dotychczasowej praktyce, prezydent Emmanuel Macron i jego ministrowie nie wahają się „nazwać wroga po imieniu”, a jest nim islamizm. Niektórzy francuscy publicyści mówią już o wojnie, którą trzeba prowadzić poprzez zdecydowane, a czasem nawet radykalne posunięcia. Inni francuscy komentatorzy wiele oczekują po ustawie przeciw separatyzmom, która ma być uchwalona w grudniu.

TV Trwam News

drukuj