Francja: zatrzymany radykał złożył wcześniej hołd Państwu Islamskiemu

Zatrzymany w piątek nad ranem w pobliżu bazy lotniczej na północy Francji notowany islamski radykał złożył wcześniej hołd tzw. Państwu Islamskiemu (IS) – podała AFP, powołując się na źródła zbliżone do sprawy. Za dwa dni we Francji druga tura wyborów prezydenckich.

Informację o hołdzie dla IS przekazano po zbadaniu zawartości klucza pamięci USB znalezionego w samochodzie byłego żołnierza, zatrzymanego w pobliżu bazy wojskowej pod Evreux ok. 100 km na północny wschód od Paryża.

Przy zatrzymanym, w jego samochodzie oraz w pobliskich zaroślach znaleziono także flagi Państwa Islamskiego, broń długą, dwa rewolwery oraz amunicję.

Do zatrzymania doszło w nocy z czwartku na piątek w pobliżu bazy lotniczej pod Evreux w Normandii. Najpierw znaleziono podejrzany samochód; gdy okazało się, że należy do notowanego radykała, rozpoczęto poszukiwania właściciela. Zatrzymano go w pobliżu ok. godz. 5 nad ranem.

Zatrzymany to 34-letni były żołnierz francuskich sił zbrojnych, który przeszedł na islam. Widnieje on w tzw. kartotece S, w której znajdują się dane islamskich radykałów; był kilkakrotnie przedmiotem różnych postępowań. Śledczy ustalają, co mężczyzna robił w tych okolicach i jakie były jego motywy. Sprawę prowadzi paryska prokuratura ds. walki z terroryzmem.

We Francji obowiązuje wciąż stan wyjątkowy wprowadzony po dżihadystycznych zamachach z listopada 2015 r. w Paryżu. Do pilnowania bezpieczeństwa podczas wyborów zmobilizowano ok. 50 tys. funkcjonariuszy policji, żandarmerii oraz żołnierzy.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl