Sudan zostanie wykreślony z listy państw sponsorujących terroryzm

Donald Trump poinformował, że Sudan zostanie wykreślony z listy państw sponsorujących terroryzm. Sudański rząd musi jednak spełnić pewne warunki.

W walce o powrót do międzynarodowej polityki Sudan miał wsparcie z wielu stron.

– Pracowaliśmy i nadal współpracujemy z Sudanem w celu usunięcia Sudanu z listy sponsorów terroryzmu i uważamy, że to kwestia czasu – oznajmił Adil al-Dżubajr, minister spraw zagranicznych Arabii Saudyjskiej.

– Będziemy oczywiście nadal błagać Stany Zjednoczone o usunięcie Sudanu z listy państw wspierających terroryzm, co pozwoli mu na normalizację stosunków z międzynarodowymi instytucjami finansowymi – akcentował Emmanuel Macron, prezydent Francji.

Prezydent USA Donald Trump o swojej decyzji poinformował w poniedziałek.

„Nowy rząd Sudanu, który robi ogromne postępy, zgodził się zapłacić 335 milionów dolarów amerykańskim ofiarom terroru i rodzinom. Po zdeponowaniu usunę Sudan z listy Państwowych Sponsorów Terroryzmu” – oświadczył Donald Trump.

Dzięki decyzji Białego Domu sudański rząd będzie mógł negocjować warunki spłaty zadłużeń. To ponad 60 mld dolarów. Dodatkowo będzie to szansa na zaciągniecie kredytów, aby była możliwość kontynuowania reform. Stąd w 2022 roku w Sudanie mają się odbyć pierwsze wolne i demokratyczne wybory.

– Usunięcie nazwy Sudanu z listy państw sponsorujących terroryzm otwiera szeroko drzwi do docenienia i podkreślenia zasłużonego powrotu Sudanu do społeczności międzynarodowejzaznaczył Abdalla Hamdok, premier Sudanu.

Na liście sponsorów terroryzmu Sudan figurował 27 lat. Warunkiem skreślenia z listy jest przelanie na konto USA 335 mln dolarów. Pieniądze będą przeznaczone na wypłaty dla amerykańskich ofiar aktów terrorystycznych. Dodatkowym warunkiem jest uznanie państwa żydowskiego przez Sudan. Ma to być kolejny sukces Donalda Trumpa w trwającej kampanii wyborczej.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl