fot. PAP/Jacek Turczyk

Polska solidarna z Francją

Przed placówkami dyplomatycznymi Francji w Polsce politycy, a także zwykli Polacy składają kwiaty i palą znicze. We francuskich ambasadach i konsulatach zostały wystawione księgi kondolencyjne.

Prezydent Andrzej Duda przesłał kondolencje do prezydenta Francji Francois Hollande’a. Zapewnił o jedności narodu Polskiego z narodem Francuskim i modlitwie w intencji wszystkich, który dotknął zamach.

– Terroryści zaatakowali w samym sercu europejskiej cywilizacji – uderzyli w Paryż, miasto, które jest skarbnicą tej cywilizacji i jest tak drogie wielu Polakom. Jestem przekonany, że terrorystom nie uda się złamać ducha Narodu Francuskiego – powiedział Andrzej Duda, prezydent.

– Chcemy pokazać, że jesteśmy w jedności z Francją, chcemy pokazać, że solidaryzujemy się w ich bólu, ich cierpieniu ale też chcemy pokazać, że nie możemy się zgadzać na to, żeby w taki sposób ludzie tracili życie – powiedziała Małgorzata Sadurska, szef Kancelarii Prezydenta RP.

Pełniąca obowiązki premiera Ewa Kopacz spotkała się dziś w centrum Antyterrorystycznym ABW z przedstawicielami służb specjalnych. Zapewniła, że są one w stałym kontakcie ze swoimi europejskimi odpowiednikami, a Polacy mogą czuć się bezpiecznie.

– Chcę państwa zapewnić, że na chwilę obecną nie ma potrzeby podniesienia stopnia zagrożenia antyterrorystycznego w Polsce – powiedziała Ewa Kopacz, p.o. premiera.

Politycy mówią o wielkiej tragedii, a równocześnie podkreślają, że Europa musi się zjednoczyć w walce z terroryzmem.

– To tragedia niewyobrażalna. Sądzę, że Europa będzie musiała w tej sprawie podjąć działania bardzo mocno zespolone. Tu nie może być pojedynczego działania Francji czy Wielkiej Brytanii – powiedział Rafał Grupiński z PO.

Zamach we Francji to atak na cywilizacje zachodu oraz na panujący porządek na świecie.

– Jeżeli po tym dramatycznym wydarzeniu nie dojdzie do jakiegoś porozumienia i konsolidacji nie tylko w świecie zachodnim, bo bez Rosji, bez Iranu nie da się wyeliminować tego zagrożenia u źródeł, czyli tam na obszarze Syrii i Iraku, ale potrzebne jest takie szerokie porozumienia i działanie – powiedział Jarosław Kalinowski z PSL.

Politycy nowego obozu rządzącego zapewniają, że zrobią wszystko aby Polacy mogli czuć się bezpiecznie.

–  Musimy zrobić wszystko w wymiarze nadzoru i odpowiedzialności służb specjalnych, za policję, za straż graniczną, za służby medyczne; aby Polacy mogli czuć się bezpiecznie i żeby nigdy tego typu zagrożenie – jak akta barbarzyństwa, z którym mieliśmy do czynienia wczoraj we Francji – nie przytrafiło się w żadnym z  polskich miast – powiedział Joachim Brudziński z PiS.

W ocenie Konrada Szymańskiego, który będzie nowym ministrem do spraw europejskich, zamachy w Paryżu powinny doprowadzić do całkowitej rewizji europejskiej polityki względem kryzysu migracyjnego.

– Krytykowane przez nas decyzje Rady UE o relokacji uchodźców i imigrantów do wszystkich krajów UE mają wciąż status obowiązującego prawa UE. Wobec tragicznych wydarzeń w Paryżu nie widzimy jednak politycznych możliwości ich wykonania. Polska musi zachować pełną kontrolę nad swoimi granicami, nad polityką azylową i migracyjną – powiedział Konrad Szymański, przyszły minister ds. europejskich.

Szymański podkreślił, że Polska przyjmie uchodźców tylko wtedy, gdy otrzyma twarde gwarancje bezpieczeństwa. Teraz stoją one pod ogromnym znakiem zapytania.

 

TV Trwam News

drukuj