Prezydent A. Duda zakończy dziś wizytę w USA

W ostatnim, trzecim dniu swojej wizyty w Stanach Zjednoczonych, prezydent Polski Andrzej Duda wygłosi wykład dla kadetów Akademii Wojskowej w West Point.

Wczoraj prezydent Polski spotkał się z  Polonią, a także z przedstawicielami świata nauki w siedzibie Fundacji Kościuszkowskiej. Rozmawiał także z sekretarzem generalnym Organizacji Narodów Zjednoczonych Antonio Guterresem.

Priorytety polskiego członkostwa w Radzie Bezpieczeństwa ONZ, sytuacja na Ukrainie oraz przygotowania do konferencji klimatycznej COP24 w Katowicach – to o tych sprawach rozmawiali prezydent Andrzej Duda  i sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres. Prezydent Andrzej Duda potwierdził podczas spotkania wsparcie Polski dla działania ONZ w kierunku większej efektywności tej organizacji. Politycy zgodzili się także, że pierwszym celem działań na rzecz pokoju powinno być przestrzeganie prawa międzynarodowego oraz działania prewencyjne zapobiegające konfliktom. Antonio Guterres przekazał swoje pełne zaufanie do Polski w jej przyszłych działaniach w Radzie Bezpieczeństwa ONZ.

Prezydent Polski spotkał się także z przedstawicielami świata nauki w siedzibie Fundacji Kościuszkowskiej w Nowym Jorku. Podziękował za jej 92 lata działalności oraz za wspierania polskiej nauki i polskiej młodzieży.

„Faktycznie ta kwota miliona dolarów rocznie, która jest przeznaczana na program stypendialny, ona robi ogromne wrażenie. (…) Bardzo serdecznie za to dziękuję, że ta działalność jest przez państwa prowadzona, w sposób tak mądry przez całe lata” – mówił prezydent RP.

 Prezydent podziękował również za stworzenie Kolegium Wybitnych Naukowców Polskiego Pochodzenia.

„To jest niezwykle ważne, bo my potrzebujemy bardzo jako państwo takiego właśnie wsparcia ze strony polskiego środowiska naukowego na świecie. Wsparcia i pod tym względem, żeby wspierać młodych Polaków, a do tego konieczne jest wsparcie o charakterze takim instytucjonalnym tzn. żeby była instytucja, do której wiadomo, że można się zgłosić, z którą można rozmawiać, która jest w stanie również obiektywnie ocenić, wybrać tych, których warto wspierać” – podkreślił Andrzej Duda.

 Prezydent Andrzej Duda wyraził również zadowolenie z faktu, że naukowcy polskiego pochodzenia ze sobą współpracują.

„To również jest niezwykle istotne, jeżeli chodzi o budowanie takiej polskiej marki na świecie. Jestem za to bardzo wdzięczny” – zaznaczył prezydent Andrzej Duda.

 Prezydent RP podczas pobytu w USA spotkał się także z Donaldem Trumpem i jego żoną. Rozmowa była krótka i dotyczyła głównie wspomnień wizyty amerykańskiej pary prezydenckiej w Polsce. Dziś z kolei Andrzej Duda odwiedzi West Point i wygłosi wykład dla kadetów tej wojskowej uczelni. Jego tematem będzie historia i teraźniejszość relacji polsko-amerykańskich.

 

 

TV Trwam News/RIRM

 

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl