fot. PAP/Tytus Żmijewski

Prezydent A. Duda: chcemy, żeby z UE płynęło dobro, a nie próba odbierania nam tradycji

Chcemy, żeby UE prowadziła nas szczęśliwie przez następne dziesięciolecia, a nawet stulecia, ale chcemy, żeby płynęło z niej dobro, a nie próba odbierania nam tradycji, a takie próby też są; obok dobra idzie też zło – powiedział we wtorek w Mogilnie (woj. kujawsko-pomorskie) prezydent Andrzej Duda.

W swoim przemówieniu na spotkaniu z mieszkańcami Mogilna Andrzej Duda przywołał stanowisko papieża Jana Pawła II dotyczące wstąpienia Polski do UE.

„On powiedział: idźcie, idźcie, ale nie po to, żebyście byli bogaci – bo pewnie chciał tego, ale to nie było dla niego najważniejsze (…).  Przede wszystkim powiedział: idźcie i nieście tam waszą tradycję, tą judeochrześcijańską, którą Zachód traci, a która w was cały czas jest, która przetrwała te wszystkie zawirowania i dzięki której także przecież wyście przetrwali jako naród. Nieście ją Europie, bo ona jest Europie bardzo, bardzo dzisiaj potrzebna” – podkreślił prezydent.

Jak ocenił, przesłanie to jest „naszym wielkim zadaniem”.

„Pamiętajmy o tym, my Polacy, co nam wtedy powiedział, kiedy o UE mówimy” – apelował Andrzej Duda.

Prezydent podkreślił też, że UE „potrzebuje zmian”.

„Chcemy, żeby UE była tym, co będzie nas prowadziło szczęśliwie przez następne dziesięciolecia, a daj Boże i stulecia. Ale chcemy, żeby płynęło z niej do nas dobro, a nie próba odbierania nam naszej tradycji, naszej kultury i tego, co dla nas tak niezwykle cenne. A wszyscy państwo wiecie, że takie próby też są, że obok dobra idzie też zło. Umiejmy je zatrzymać, umiejmy je zwalczyć, niech dobro pokonuje zło” – mówił Andrzej Duda.

PAP/RIRM

drukuj