Prezydent A. Duda: mam nadzieję, że pomnik Jana III Sobieskiego stanie w Wiedniu

Mam nadzieję, że pomnik króla Jana III Sobieskiego – ostatniego z największych polskich władców – stanie ostatecznie w Wiedniu – powiedział dzisiaj w Krakowie prezydent Andrzej Duda.

Prezydent wraz z pierwszą damą Agatą Kornhauser-Dudą wziął udział w obchodach 135-lecia III Gimnazjum i II LO im. Króla Jana III Sobieskiego w Krakowie. Para prezydencka odsłoniła przy tej okazji na dziedzińcu szkoły miniaturę monumentu Jana III Sobieskiego autorstwa Czesława Dźwigaja, który miał stanąć we wrześniu na podwiedeńskim wzgórzu Kahlenberg.

W swoim wystąpieniu Andrzej Duda podkreślił, że Wiktoria Wiedeńska – obok Bitwy pod Grunwaldem i Bitwy Warszawskiej – to jedna z trzech najważniejszych bitew w polskiej historii, a Jan III Sobieski to „ostatni z największych polskich władców”.

„Jest wielkim podkreśleniem wspaniałej tradycji tego liceum to, że ten pomnik, ta rzeźba, która (…) mam nadzieję, że stanie w Wiedniu, jest także i tutaj” – powiedział prezydent.

„Dziękuję, że (…) ten pomnik może tutaj stanąć, bo on przypominać będzie od teraz (…) że <<dwójka>> to jest szkoła wielkiego zwycięstwa, i niech taką pozostanie” – podkreślił Andrzej Duda.

Kamień węgielny pod budowę pomnika króla Jana III Sobieskiego autorstwa Czesława Dźwigaja został wmurowany na wzgórzu Kahlenberg w 2013 r., w 330. rocznicę odsieczy wiedeńskiej. Jego odsłonięcie było zaplanowane na 12 września, w 335. rocznicę tego wydarzenia.

Jednak w sprawie pomnika pojawiły się trudności. W sierpniu przewodniczący Parlamentu Kraju Związkowego Wiednia Ernst Woller wydał w tej sprawie oświadczenie, w którym podkreślił przyjaźń krakowsko-wiedeńską oraz to, że stolica Austrii od lat tworzy liczne miejsca pamięci; wskazał też jednak, że Janowi III Sobieskiemu wiedeńczycy poświęcili już ulicę, plac, kaplicę oraz liczne tablice pamiątkowe w Kościołach.

Ernst Woller podkreślił w oświadczeniu, że „niezbędnym warunkiem” wybudowania pomnika Jana III Sobieskiego w Wiedniu jest otrzymanie pozytywnej opinii Rady ds. Wznoszenia Obiektów i Monumentów Upamiętniających, która została powołana do życia przez Wiedeń w 2017 r. „Rada wydała jednak negatywną opinię na temat przedstawionego projektu” – poinformował.

12 września 1683 r. pod Wiedniem wojska polsko-habsburskie pod wodzą króla Jana III Sobieskiego pokonały armię Imperium Osmańskiego, dowodzoną przez wezyra Kara Mustafę. Wygrana pod Wiedniem była jednym z ostatnich wielkich zwycięstw I Rzeczypospolitej. W 300. rocznicę tego wydarzenia wizytę na Kahlenbergu złożył papież Jan Paweł II.

PAP/RIRM

drukuj