fot. PAP/Wojtek Jargiło

W Lublinie trwa III Samorządowy Kongres Trójmorza

Prezydent Andrzej Duda zainaugurował w Lublinie III Samorządowy Kongres Trójmorza. Mówił o potencjale, jaki tkwi we współpracy regionalnej.

Prezydent wyraził zadowolenie, że może zainaugurować III Samorządowy Kongres Trójmorza w Lublinie.

„To wydarzenie na przestrzeni ostatnich lat stało się bardzo ważną platformą wymiany doświadczeń oraz dyskusji na temat współpracy regionalnej w naszej części Europy” – powiedział prezydent Andrzej Duda.

Prezydent RP podkreślił, że pamięta pierwszą edycję wydarzenia, która odbyła się w 2021 roku.

„Spotkanie to było zorganizowane w trudnym dla nas wszystkich okresie pandemii, choć trzeba sobie powiedzieć, że dzisiejszy III już Samorządy Kongres Trójmorza, choć odbywa się w innych, ale wydaje się, że może jeszcze trudniejszych warunkach” – zaznaczył.

Mówiąc o pierwszej rozmowie o Trójmorzu z ówczesną prezydent Chorwacji, Kolindą Grabar-Kitarović, w 2015 roku, przypomniał, że wówczas mieli na względzie głównie kwestie bezpieczeństwa gazowego i mówili o połączeniu planowanego gazoportu na wyspie Krk i jego połączeniu z gazoportem w Świnoujściu.

„Dzisiaj jest to faktem. Dzisiaj także Polska ma znakomite udziały w porcie w Rijece w Chorwacji. Dzieje się na tej przestrzeni wiele ważnych zdarzeń, które pokazały przez te lata, jak ważna była współpraca” – powiedział prezydent, dziękując za współpracę nie tylko na szczeblu prezydentów, premierów, ministrów, ale także na szczeblu samorządowym.

Prezydent przypomniał, że podczas Samorządowego Kongresu Trójmorza mają zostać podpisane umowy m.in. na utworzenie Sieci Uniwersytetów Trójmorza i ws. Sieci Regionów.

„Jestem przekonany, że tegoroczna edycja Kongresu po raz kolejny będzie dobrą okazją do nawiązania wielu kontaktów, konstruktywnych rozmów, które zaowocują kolejnymi pomysłami na jeszcze lepszą integrację obszaru Trójmorza” – mówił prezydent Andrzej Duda.

„Jednym z pomysłów, który narodził się tutaj w Lublinie, jest utworzenie Sieci Uniwersytetów Trójmorza. Umowa powołująca tę Sieć zostanie podpisana jeszcze dzisiaj, a sam projekt z całą pewnością przyczyni się do wzmocnienia partnerstwa między społecznościami lokalnymi państw Trójmorza” – dodał.

Prezydent zauważył ponadto, że „przez ostatnie trzy dekady wzrost gospodarczy państw naszego regionu był o 1,5 procent wyższy niż w największej gospodarce Unii Europejskiej, jaką są Niemcy”.

„W 2004 roku państwa Trójmorza generowały zaledwie 15,2 procent PKB Unii Europejskiej, podczas gdy w 2018 roku było to już ponad 19,1 procent PKB naszej europejskiej wspólnoty. W tym czasie Polska pozostawała liderem wzrostu gospodarczego ze średnim tempem rozwoju na poziomie ponad 5 procent” – zaakcentował.

Jak stwierdził, założenia, które stały się fundamentem projektu trójmorskiego, zyskały znaczenie społeczności globalnej.

„Niespełna miesiąc temu Zgromadzenie Ogólne ONZ przyjęło jednomyślnie rezolucję dotyczącą budowania globalnej odporności i promowania zrównoważonego rozwoju właśnie poprzez regionalne i międzyregionalne połączenia infrastrukturalne” – powiedział Prezydent RP.

Według prezydenta inicjatywa jest projektem proeuropejskim, komplementarnym wobec całej integracji UE, ale duch projektu wykracza poza granice UE. Przypomniał, że podczas ubiegłorocznego szczytu w Rydze podjęto decyzję o przyznaniu Ukrainie statusu partnera uczestniczącego w Inicjatywie Trójmorza.

„Zgodnie uznaliśmy, że stoimy u boku Ukrainy i będziemy wspierać jej walkę o suwerenność, integralność terytorialną i jej integrację ze strukturami europejskimi. Ten nowy rodzaj partnerstwa ma za zadanie włączyć Ukrainę w realizację projektów inwestycyjnych realizowanych na kresach UE” – mówił, podkreślając, że poprzez inicjatywę mogą uzupełnić brakujące połączenia energetyczne, kolejowe i drogowe z Ukrainą poprzez budowę odgałęzień szlaku Via Carpathia i linii kolejowych dużych prędkości.

Na zakończenie wyraził satysfakcję, że Samorządowy Kongres Trójmorza stał się stał się cyklicznym i istotnym wydarzeniem międzynarodowym oraz życzył uczestnikom owocnych dyskusji.

III Samorządowy Kongres Trójmorza odbywa się 16-17 maja br. w Centrum Spotkania Kultur i Lubelskim Centrum Konferencyjnym. Podczas wydarzenia podpisana zostanie umowa o utworzeniu sieci uniwersytetów Trójmorza. Kongresowi będzie towarzyszyło Forum Gospodarcze, w ramach którego odbędą się seminaria i spotkania poświęcone m.in. wyzwaniom związanym z odbudową Ukrainy, ale także innowacyjności, cyfryzacji, gospodarce wodorowej.

Inicjatywa Trójmorza zrzesza 12 państw: Austrię, Bułgarię, Chorwację, Czechy, Estonię, Litwę, Łotwę, Polskę, Rumunię, Słowację, Słowenię i Węgry. Ideą tego przedsięwzięcia jest pobudzanie rozwoju gospodarczego państw Europy Środkowo-Wschodniej oraz stworzenie stabilnego i spójnego partnerstwa państw z obszaru pomiędzy Morzem Bałtyckim, Adriatykiem i Morzem Czarnym.

PAP/TV Trwam News

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl