PAP/Andrzej Lange

Wicepremier P. Gliński: Wolna i niezależna prasa dotąd była i powinna być wyłączona spod nadzoru regulacyjnego władz medialnych zarówno krajowych, jak i unijnych

Wicepremier Piotr Gliński krytycznie ocenił projekt unijnego prawa o wolności mediów, czyli Media Freedom Act. Komisja Europejska utrzymuje, że celem jest uregulowanie rynku medialnego, by ochronić go przed władzą i gigantami cyfrowymi. Ta sprawa była dziś jednym z tematów ministerialnej narady w Brukseli.

Szef resortu kultury i dziedzictwa narodowego podkreślił, że przepisy muszą być zgodne z unijnymi traktatami i muszą szanować wyłączną kompetencję państw, jeśli chodzi o kształtowanie polityki kulturalnej. Zwrócił też uwagę, że trzeba wziąć pod uwagę opinię służb prawnych unijnej Rady.

– Rozporządzenie nie może przy tym wprowadzać żadnych regulacji, co do których istnieją jakiekolwiek zastrzeżenia w zakresie ich legalności. Wskazać

przy tym należy na podnoszone przez służby prawne Rady wątpliwości w zakresie regulacji dotyczących mediów publicznych, które nie dość, że nie mają oparcia w proponowanej podstawie prawnej, ale także ingerują w swobodę państw do kreowania systemu mediów publicznych – wskazał prof. Piotr Gliński.

Wicepremier podkreślił, że bardzo ważne jest, aby regulacje odnoszące się bezpośrednio do rynku prasy zostały wyłączone z projektu rozporządzenia.

Obawiamy się, że ich przyjęcie nie doprowadzi do wzrostu pluralizmu na rynku prasy, ale może mieć skutek odwrotny. Wolna i niezależna prasa dotąd była i powinna być wyłączona spod nadzoru regulacyjnego władz medialnych zarówno krajowych, jak i unijnych. Tylko taka prasa może rzetelnie realizować istotne w demokratycznym społeczeństwie prawo do informacji – dodał polityk.

Prace nad prawem o wolności są prowadzone obecnie na posiedzeniach ministrów unijnych krajów i w Parlamencie Europejskim. Zgoda zarówno europejskich stolic, jak i deputowanych jest konieczna do przyjęcia przepisów.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl