fot. PAP/Tomasz Gzell

Do Muzeum Narodowego w Warszawie powróciło naczynie z IV wieku p.n.e.

Naczynie z IV wieku p.n.e. zrabowane podczas II wojny światowej wraca do Muzeum Narodowego w Warszawie. W uroczystości przekazania polskiej straty wojennej uczestniczył między innymi minister kultury i dziedzictwa narodowego, wicepremier Piotr Gliński.

Ceramiczne naczynie z kolekcji Józefa Chojnowskiego jest pierwszym obiektem archeologicznym, który odzyskujemy dla Polski w ramach poszukiwań i odzyskiwania strat wojennych – zaznaczył wicepremier Piotr Gliński.

– Historia tego obiektu i kolekcji Chojnowskiego jest fascynująca. On był kolekcjonerem, który mieszkał na Kijowszczyźnie, ale w 1901 roku zdecydował się przewieźć całą swoją kolekcję (ponad 4 tys. obiektów) do Warszawy. […]Następnie przekazał całą kolekcję warszawskiej Zachęcie. W 1923 roku, po powstaniu pięć lat przedtem Muzeum Narodowego, kolekcja została przekazana do Muzeum Narodowego – powiedział prof. Piotr Gliński.

W czasie wojny kolekcja została zrabowana i wywieziona do Niemiec. Co najmniej 60 obiektów znajduje się w bazie dzieł utraconych ministerstwa kultury.

W 2017 roku Dom Aukcyjny w Monachium zgłosił, że posiada naczynię na swojej aukcji. Osoba, która wystawiła obiekt zgodziła się przekazać je do Muzeum Narodowego.

RIRM

drukuj