fot. Tomasz Strąg

[TYLKO U NAS] Prof. P. Gliński o reparacjach wojennych: Wielka zbrodnia, która była konsekwencją napaści Niemiec na Polskę domaga się sprawiedliwości

To jest oczywiste, że wielka zbrodnia oraz zapaść cywilizacyjna, która była konsekwencją napaści Niemiec na Polskę domaga się sprawiedliwości – mówił w czwartkowym programie „Rozmowy niedokończone” na antenie TV Trwam i Radia Maryja wicepremier prof. Piotr Gliński, minister kultury i dziedzictwa narodowego odnosząc się do tematu reparacji wojennych od Niemiec.

W przestrzeni publicznej często pojawia się temat reparacji wojennych od Niemiec. Jest to temat bardzo ważny przede wszystkim ze względu na kwestie sprawiedliwości oraz na poznanie prawdy o zbrodniach nazistowskich.

 – To jest bardzo ważny wielowymiarowy temat i dlatego tak ważne jest Muzeum Historii Polski, gdzie będziemy pokazywali te ważne rzeczy. Wciąż mamy za mało muzeów – powiedział gość TV Trwam i Radia Maryja.

Prof. Piotr Gliński wskazał, że Polska ma „mniej więcej dwa-trzy razy mniej muzeów na głowę statystycznego mieszkańca niż średnio w krajach europejskich”.

– Nie ma muzeum, które by w dostateczny dobry sposób przedstawiało tę akcję eksterminacji polskich elit. Mamy Muzeum Katyńskie, bo to była ta zbrodnia najbardziej znana, ale eksterminacja polskich elit, w tym księży, nie jest dostatecznie opisana i przedstawiana. Być może w tym muzeum, które tutaj budujemy wspólnie w Toruniu będzie to pokazane – podkreślił.

– Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego buduje wspólnie z Fundacją Lux Veritatis Muzeum „Pamięć i Tożsamość” im. św. Jana Pawła II, ponieważ my chcemy pokazać historię Polski poprzez aksjologię Jana Pawła II. To jest rzecz niesamowicie ciekawa z wszystkich punktów widzenia. Tam także będzie prezentowana dokumentacja dotycząca relacji polsko-żydowskich z II wojny światowej. To jest wielki zasób, który został w Toruniu zebrany – zaznaczył minister.

Szef resortu kultury stwierdził, że to jest oczywiste, iż Polska powinna się domagać jakiejkolwiek rekompensaty za II wojnę światową od strony niemieckiej.

– To jest oczywiste, że wielka zbrodnia oraz zapaść cywilizacyjna, która była konsekwencją napaści Niemiec na Polskę domaga się sprawiedliwości. Tyle mogę powiedzieć w tej chwili. Jeden z naszych posłów p. Mularczyk bardzo ciężko nad tym pracuje, żeby przygotować to od strony formalno-prawnej i także faktograficzno-historycznej – zauważył prof. Piotr Gliński.

RIRM

drukuj