Warszawa: W MRPiPS odbyła się Narodowa Debata o Rodzinie

Trzy lata rządów Prawa i Sprawiedliwości to zmiana nie tylko w sytuacji materialnej polskich rodzin, ale też zmiana w myśleniu o rodzinie – takie wnioski płyną z Narodowej Debaty o Rodzinie, która odbyła się w czwartek w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Rodzina stała się osią, wokół której rząd Prawa i Sprawiedliwości budował i buduje kolejne programy społeczne – powiedziała Beata Szydło, wicepremier ds. społecznych.

– To są zaledwie trzy lata, dużo udało się już zrobić. Dzisiaj możemy powiedzieć, że praktycznie nie ma ubóstwa wśród dzieci w Polsce – zaznaczyła była premier.

Bo w 2015 roku – co przypomniała Beata Szydło – bieda w Polsce miała właśnie twarz dzieci. Wystarczyły trzy lata, by w Polsce zmieniła się nie tylko sytuacja rodzin, ale też myślenie o tym, czym jest rodzina. Same matki mówiły o sobie, że wychowując dzieci nic nie robią. Na takie mamy – jako lekarz – trafił minister zdrowia Łukasz Szumowski.

– Mówienie, że nic ktoś nie robi jest oczywistą fikcją. Z czego to wynikało? Wynikało z tego, że nikt w Polsce w tamtym czasie nie doceniał rodziny, nikt nie doceniał roli wychowania – powiedział szef resortu zdrowia.

Ale tę rolę docenił rząd – podkreśliła Beata Szydło.

– Nasz rząd jest kojarzony z rodziną. Dla mnie to wielkie wyróżnienie i wielka satysfakcja – dodała wicepremier.

O roli rodziny w szczególnym momencie, zaborów i walki o niepodległość, mówiła minister Elżbieta Rafalska. Bo to w rodzinach przetrwało marzenie o wolnej Polsce.

– Nie przetrwamy jako naród, nawet z naszą bogatą kulturą, bez silnej rodziny opierającej się na uniwersalnych wartościach – zaznaczyła minister Rafalska.

Wartościach, spośród których jedna wybija się ponad wszystkie – to już słowa ks. prof. Tadeusza Guza.

– Wartością najwyższą i najważniejszą dla życia człowieka i jego wspólnot takich jak małżeństwo, rodzina, naród czy gmina, jest sam Bóg – mówił ks. prof. Guz.

Narodowej Debacie o Rodzinie towarzyszyło hasło: „Rodzina miejscem wychowania do wartości”.

– Wnioski z niej płynące staną się podstawą prac powstającej właśnie przy Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, Rady ds. Rodziny – zwróciła uwagę Elżbieta Rafalska.

A te wnioski koncentrują się także wokół zdrowia, bo miejscem wychowania do zdrowego trybu życia jest właśnie rodzina – tłumaczył minister Łukasz Szumowski.

– Te dzieci, u których teraz mamy galopującą otyłość, nie zmienimy tego żadnymi ustawami i żadnymi działaniami odgórnymi. To jest kwestia wartości, to jest kwestia odpowiedzialności wewnątrz rodziny. Rodzina uczy odpowiedzialności – mówił Łukasz Szumowski.

Odpowiedzialności za siebie nawzajem. Minister przywołał badania, w myśl których osoby samotne, te które na wsparcie rodziny liczyć nie mogą, żyją krócej. Debata o rodzinie nie kończy się w czwartek. Będzie kontynuowana zarówno w przestrzeni publicznej, jak i w przyszłym roku – na Międzynarodowym Forum Rodziny, bo jego organizację zapowiedziała minister Elżbieta Rafalska.

– Polska jako kraj, w którym rodzina stanowiła zawsze wartość szczególną, była i jest wspierana, chroniona i ceniona, wydaje się wyjątkowo predysponowana do tego, żeby właśnie tu, w Polsce, taka debata się odbyła – podkreśliła szefowa resortu rodziny.

Już teraz sytuacja rodzin jest oczkiem w głowie polskiego rządu. Komitet Społeczny, którym kieruje wicepremier Beata Szydło, wnioskował, aby wszystkie rządowe dokumenty były opiniowane w wymiarze oddziaływania na rodzinę.

 

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl