fot. facebook.com

Warszawa: 1 sierpnia o godz. 17.00 zabrzmią dzwony kościelne w hołdzie powstańcom warszawskim

1 sierpnia o godz. 17.00 zabiją dzwony kościelne w hołdzie powstańcom warszawskim. Tego dnia stu harcerzy będzie pełniło wartę przed pomnikiem ks. kard. Stefana Wyszyńskiego – poinformowało biuro prasowe archidiecezji warszawskiej.

Jak czytamy w komunikacie przesłanym w poniedziałek PAP, bicie dzwonów będzie oddaniem hołdu poległym i żyjącym powstańcom oraz mieszkańcom Warszawy.

Ponadto Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego chce przypomnieć związek ks. kard. Stefana Wyszyńskiego z powstaniem. Gdy 1.08.1944 r. wybuchło powstanie, ks. Wyszyński znajdował się w Laskach. Wspierał żołnierzy walczących w kampinoskich oddziałach, pełniąc funkcję kapelana AK okręgu wojskowego Żoliborz-Kampinos. Działał pod pseudonimem Radwan III.

Jak napisali autorzy komunikatu opublikowanego na stronie archidiecezji warszawskiej, 1 sierpnia od godz. 10.00 do 14.00 stu harcerzy z całej Polski będzie pełnić wartę przy pomniku Prymasa Tysiąclecia przed kościołem sióstr wizytek w Warszawie.

Harcerze będą też rozdawać mieszkańcom stolicy i turystom ulotki na temat udziału ks. kard. Wyszyńskiego w Powstaniu Warszawskim.

„O godzinie 10.30 przy pomniku Prymasa Wyszyńskiego zostanie złożony wieniec i zapalony znicz pamięci. Sam monument zostanie opasany biało-czerwoną szarfą z przesłaniem kard. Wyszyńskiego: +Nic droższego nie mogła nam przysłać ginąca stolica. To najświętszy apel walczącej Warszawy do nas i do całego świata. Apel i testament… Będziesz miłował+” – czytamy w komunikacie.

Jego autorzy podkreślili, że w programie stołecznych obchodów rocznicy wybuchu powstania nie zabraknie akcentów religijnych. Jak co roku w przeddzień obchodów na pl. Krasińskich biskup polowy Wojska Polskiego ks. bp Józef Guzdek odprawi Mszę św. w intencji Ojczyzny, powstańców warszawskich i mieszkańców stolicy.

1 sierpnia pod pomnikiem Gloria Victis o godz. 17.00, a następnie na Cmentarzu Powstańców Warszawskich, odmówione zostaną modlitwy za poległych, zmarłych i żyjących uczestników Powstania Warszawskiego.

PAP/RIRM

drukuj